Spring til hovedindhold

Forslag

12 års fængsel i sag om hvidvask af millioner fra narkotikahandel

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket en sag om hvidvask af knap 140 millioner kroner fra handel med narkotika. Hovedmanden bag hvidvaskforetagendet er nu dømt for både at have faciliteret hvidvask samt for at have medvirket til den egentlige handel med narkotika.

NSK logo

En 24-årig mand fra København er mandag blevet idømt 12 års fængsel i en sag om hvidvask af samlet knap 140 millioner kroner.

 

Det er sket ved Københavns Byret, der fandt det bevist, at den 24-årige i en periode fra juni 2020 til marts 2021 var hovedmand i et hvidvaskforetagende, der faciliterede hvidvask af penge fra handel med narkotika for flere kriminelle organisationer. En 59-årig mand, der er familiemæssigt relateret til den 24-årige, er tidligere idømt 3,5 års fængsel i sagen for hvidvask.

 

Den 24-årige modtog typisk penge, der stammede fra kriminalitet, på adresser centralt i København, hvor han selv arbejdede som ejer af guldsmedeforretninger. Retten fandt det bevist, at pengene herefter blev vekslet fra danske kroner til euro, hvorefter de blev fragtet ud af Danmark i biler med skjulte rum, hvormed pengenes ulovlige oprindelse blev sløret. I et tilfælde blev 2 millioner kroner i kontanter fragtet til Holland på foranstaltning af den dømte.

 

Den 24-årige blev også kendt skyldig i at have medvirket til indsmugling og besiddelse af samlet 28 kg kokain, 100 kg amfetamin og 399 kg hash. Retten fandt det bevist, at den 24-årige i flere tilfælde foranstaltede overførsler af penge fra narkotikahandel som betaling for yderligere narkotika, der skulle indføres til Danmark, og den dømte spillede dermed en aktiv og nødvendig rolle i handlen med narkotika.

 

Senioranklager ved NSK, Julie Solhøj, siger:

 

”Den dømte har i et meget stort omfang hvidvasket penge fra narkotikahandel og har dermed spillet en afgørende rolle i, at organiserede kriminelle har fået udbytte fra deres kriminalitet. Jeg er meget tilfreds med, at retten er enig i, at når en person hvidvasker penge velvidende at de stammer fra narkotikakriminalitet, så gør du dig skyldig i både den bagvedliggende narkotikakriminalitet og hvidvask.  

 

Anklager ved NSK, Mathias Vestergaard Andersen, siger:

 

”Fængselsstraffen på 12 år er et udtryk for, at handlinger der understøtter og faciliterer narkotikakriminalitet, i dette tilfælde ved at håndtere penge fra narkotikahandler, straffes særdeles hårdt. Det er helt i tråd med den store samfundsskadelige effekt, som denne type kriminalitet har.”  

 

Som følge af dommen konfiskerede retten udbytte for samlet 1,4 millioner kroner, herunder to eksklusive armbåndsure af mærket Rolex.

 

Den dømte har anket dommen.

 

Fakta om NSK

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) er en landsdækkende enhed, hvor de mest specialiserede kompetencer i politi og anklagemyndighed er samlet. Det gælder inden for organiseret kriminalitet, økonomisk kriminalitet og digital kriminalitet samt efterforskningsunderstøttelse. NSK har egen anklagemyndighed, der fører enhedens straffesager.

 

De komplekse sager, som NSK efterforsker og strafforfølger, kan være inden for eksempelvis organiseret hvidvask, organiseret skatteunddragelse, bandekriminalitet, organiseret narkotikakriminalitet samt digital kriminalitet.

 

NSK understøtter desuden hele dansk politi med specialiseret ekspertise inden for blandt andet kriminalteknik, it-efterforskning samt analyse- og efterretningsarbejde.

 

NSK’s efterforskning og strafforfølgning er målrettet de sager, hvor kriminaliteten gør størst skade på samfundet, og hvor indsatsen har den største effekt, så enheden bedst muligt beskytter Danmark mod de største kriminalitetstrusler på både kort og lang sigt.

 

Der er cirka 1.200 ansatte i NSK. Enheden har hovedsæde i Ejby ved Glostrup og har derudover lokationer i Aarhus, Fredericia, Randers, Karlslunde og København samt en midlertidig lokation i Silkeborg.

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

23. juni 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

To mænd idømt livstid og seks andre idømt lange fængselsstraffe for drabsforsøg

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket en sag om flere drabsforsøg sket under en bandekonflikt. Ni mænd er nu idømt lange fængselsstraffe for blandt andet drabsforsøg og våbenbesiddelser i og uden for konflikt.

18. juni 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

NSK informerer om anholdelser for rekruttering til drab

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har inden for de seneste måneder anholdt en række personer mistænkt for rekruttering til drab i Danmark eller i relation hertil. NSK afholder pressebriefing om situationen torsdag klokken 14.00.

18. juni 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

31-årig anholdt for at sælge kopimøbler

NSK har anholdt en 31-årig mand fra Lemvig, som er mistænkt for omfattende salg af kopimøbler og -lamper via Facebook.