Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

10. februar 2022 07:09

21-årig mand betragtes som omkommet

Den 21-årige mand, der har været savnet siden natten mellem torsdag og fredag i sidste uge, er efter politiets klare opfattelse faldet i Limfjorden i Aalborg og som følge deraf betragter politiet ham som værende afgået ved døden ved en tragisk ulykke.

Det oplyser efterforskningslederen, vicepolitiinspektør Sune Myrup. 

 

Nordjyllands Politis omfattende efterforskning i sagen, hvor alle spor er forfulgt, har betydet, at man har indhentet og gennemset store mængder af videomateriale – og det er den videoovervågning, der viser, at den unge mand faldt i vandet, hvorefter efterforskningen også har påvist, at hans mobiltelefon kort efter slukkede.  

De pårørende er blevet underrettet om politiets konklusion. 

”Vi betragter det derfor som en meget tragisk ulykke – men vi fortsætter naturligvis vores eftersøgning i morgen efter den unge mand.”  

Det betyder, at politiet også i morgen vil have synlige tiltag i det offentlige rum med blandt andet vandsøgshunde samt både med politipatruljer i Limfjorden.  

Vicepolitiinspektøren understreger, at der er intet i politiets efterforskning af sagens omstændigheder, der tyder på, at den unge mand har været udsat for en forbrydelse.   

”Jeg vil gerne sige tak til alle de borgere, der bidrog med oplysninger i sagen og hjælp i forbindelse med eftersøgningen,” siger vicepolitiinspektør Sune Myrup.

Af hensynet til de pårørende har Nordjyllands Politi ingen yderligere kommentarer til denne tragiske ulykke. 

 

 

Pressens kontaktperson i sagen: 

Sune Myrup, vicepolitiinspektør, Nordjyllands Politi,  4030 9359
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

7. august 2025

Nordjyllands Politi

Har du set 23-årig mand? Så ring straks 114

Nordjyllands Politi leder fortsat efter den 23-årig mand, som tidligere i denne uge – mandag den 4. august 2025 – gik fra Aalborg Psykiatriske Sygehus. Manden er behandlingskrævende – og derfor ønsker politiet at få den pågældende mand pågrebet hurtigst muligt.

5. august 2025

Nordjyllands Politi

23-årig mand efterlyses

En mand på 23 år er mandag den 4. august 2025 om eftermiddagen gået fra Aalborg Psykiatriske Sygehus, og han er behandlingskrævende, hvorfor Nordjyllands Politi efterlyser den pågældende i offentligheden.

5. august 2025

Nordjyllands Politi

Sommerindbrud på niveau med sidste år: Fra 120 til 115

Politiets rapporter har, hen over sommerugerne, været præget af anmeldelser om indbrud. Politikredsens foreløbige tal tyder dog på, at sommeren 2025 har været på nogenlunde niveau med sidste år. I hvert fald var der 120 indbrud i privat beboelse i juni og juli måned sidste år mod 115 i de to samme måneder i år. Dog med det forbehold at der kan komme lidt efteranmeldelser ind, når de sidste nordjyder vender hjem fra sommerferie.