Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

13. juni 2022 07:15

Politiet afholder øvelse

Fra mandag d. 13. juni 2022 til og med torsdag d. 16. juni 2022 øver og træner reaktionspatruljen fra Nordjyllands Politi. Det betyder, at der i og omkring Aalborg samt Støvring vil være forskellige synlige øvelsesaktiviteter. Man kan altså tage det helt roligt, hvis man i de byer møder bevæbnet politi i gadebilledet de næste dage.

Det fortæller lederen af reaktionspatruljen, politikommissær Lau Larsen, der også har ansvaret for afviklingen af øvelsen. 

Og i forbindelsen med de forskellige øvelsesaktiviteter vil borgerne altså kunne møde en hel del synligt – og kampklædt – politi, ligesom der vil være flere tilfælde af udrykningskørsel, og man kan muligvis høre skud med løs ammunition.  

”Vi håber på borgernes forståelse for de mindre gener, som øvelsen måtte give. Det er nemlig nødvendigt for os, at vi øver vores færdigheder og arbejdsmetoder i realistiske omgivelser. Det sikrer, at vi holder os skarpe, hvis det en dag skulle blive alvor,” siger politikommissær Lau Larsen.

 

Øvelsen starter efter planen omkring ved 14-tiden mandag d. 13. juni, og aktiviteterne hen over ugen kan godt fortsætte til ud på aftenen. Af hensyn til øvelsens realisme så kan de helt konkrete steder, hvor der øves, ikke oplyses på nuværende tidspunkt. 

”Det er en del af øvelsen, at politifolkene ikke ved, hvor og hvornår de skal indsættes. Det bidrager til læringen,” understreger Lau Larsen. 

Reaktionspatruljen er en almindelig beredskabspatrulje med særlig uddannelse og udstyr, der kan indsættes med kort varsel, hvis det er påkrævet med hurtig indgriben.  


Pressens kontaktperson fra mandag: 

Lau Larsen, politikommissær, Nordjyllands Politi, 4041 1387
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

1. december 2025

Nordjyllands Politi

Efterlysning Vognsild: 76-årig kvinde fundet død

Nordjyllands Politi modtog søndag den 30. november 2025 klokken 10.22 et opkald fra tre jægere, som havde fundet en kvinde død i et vandhul i et engområde nord for Vognsild. Kvinden blev mandag omkring middagstid identificeret, og det bekræftes, at der er tale om den 76-årige kvinde, der forsvandt i området den 2. november.

26. november 2025

Nordjyllands Politi

Stor beredskabsøvelse på Hirtshals Havn

Den 3. december 2025 vil Hirtshals Havn danne ramme om en stor beredskabsøvelse, hvor Nordjyllands Politi, Nordjyllands Beredskab, Beredskabsstyrelsen Nordjylland og Region Nordjylland samarbejder om at afprøve deres indsats i en stor, uforudset hændelse. Øvelsen, som går under navnet Øvelse Tordenskjold, har til formål at styrke samarbejdet mellem myndighederne og træne deres evne til at håndtere komplekse situationer på en effektiv måde.

21. november 2025

Nordjyllands Politi

**AFLYST** Politi beder borgere i hele landet om hjælp: Har du set 76-årige [Navn fjernet]?

[AFLYST: Den efterlyste 76-årige kvinde fra Vognsild er desværre fundet afgået ved døden den 30. november 2025, og efterlysningen aflyses. Kvindens pårørende er underrettet. Politiet har fjernet billeder og signalement, og opfordrer medier og andre, der har delt billederne, til at slette eller anonymisere dem.] Eftersøgningen efter den 76-årige demensramte kvinde, [Navn fjernet], som forlod sit hjem i Vognsild ved Aars i Nordjylland søndag den 2. november 2025, er stadig uden resultater. Nordjyllands Politi har løbende efterforsket henvendelser fra alle dele af landet og udbreder nu efterlysningen.