Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

13. marts 2021 10:49

Stor kontrol af varebiler førte til adskillige sager

Tungvogncenter Nord ved Nordjyllands Politi foretog sammen med Østjyllands Politi, SKAT og Arbejdstilsynet en målrettet kontrol mod varebiler i og omkring Århus. Der blev i alt kontrolleret 180 varebiler i løbet af onsdag d. 10. marts og torsdag d. 11. marts 2021.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Lovgivningen kom i brug på mange leder og kanter – og det førte til 54 sigtelser fordelt over begge dage. 

 

Der var, oplyser den ansvarlige leder for indsatsen, politikommissær Claus-Kjær Pedersen, adskillige overtrædelser af godsloven.

Dette ved blandt andet ikke at have meddelt tilladelse til godstransport for fremmed regning, manglende tilknytning af tilladelse til varebilen, forkert eller manglende firmanavn, overtrædelse af registreringsbekendtgørelsen, overtrædelse af uddannelseskravet, farlig gods, kørsel i frakendelsestiden og adskillige overlæs. 

En varebilschauffør var desuden påvirket af euforiserende stoffer og blev anholdt af politiet for at få udtaget en blodprøve. 

Herudover var der tre overtrædelser af udlændingeloven og flere indberetninger til SKAT mht. undersøgelse af sort arbejde og socialt bedrageri. 

Arbejdstilsynet havde ligeledes flere kritikpunkter på varebilernes læssebagsmæk og ergonomi i forbindelse med læsning/losning.

 

Flere koordinerede kontroller på vej 

Kontrollen medførte rynkede bryn hos politikommissær Claus-Kjær Pedersen, der bebuder flere kontroller: 

”Efter sådan et par dage, hvor det har vist sig, at der er adskillige overtrædelser, overvejer vi, hvornår næste koordinerede kontrol skal være igen. Det er klart at med så mange overtrædelser, er det et fokusområde for os. Det kommer dog ikke bag på os, efter det vi har kunne se, når vi har foretaget kontroller i andre byer som Aalborg, Randers og Herning.” 

Politikommissæren opfordrer stærkt til, at man sætter sig ind i reglerne og efterlever dem. 

”Vi ser flere eksempler på, hvor man forsøger at omgå reglerne ved at låne tilladelse af en anden vognmand. Der er flere grunde til, at man har indført vandelskravet, så ikke alle og enhver kan etablere sig som vognmand – uden bl.a. først at have den fornødne uddannelse og det økonomiske grundlag,” pointerer Claus Kjær-Pedersen. 

De sigtede i den aktuelle kontrol modtager bøder i størrelsesordenen mellem 1000 kr. og 35.000 kr. 

 

Pressens kontaktperson:

* Claus Kjær-Pedersen, politikommissær, Tungvogncenter Nord, Nordjyllands Politi, 4012 6286

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

26. juni 2025

Nordjyllands Politi

Yngre kvinde afgået ved døden i trafikulykke

Nordjyllands Politi modtag tidligere i dag, den 26. juni 2025 ved middagstid, en anmeldelse om en alvorlig personpåkørsel centralt i Aalborg; ved John F. Kennedys Plads. En yngre kvinde er afgået ved døden som følge af denne påkørsel. De nærmeste pårørende til den afdøde er blevet underrettet.

25. juni 2025

Nordjyllands Politi

Politiet beder om hjælp til at identificere druknet kvinde

**AFLYST. Kvinden er nu identificeret** En kvinde blev tidligt onsdag morgen fundet druknet i havnen i Hals. Nordjyllands Politi beder om offentlighedens hjælp til identificere kvinden.

18. juni 2025

Nordjyllands Politi

Politiet leder efter 71-årig bortgået mand ved fjorden **AFLYST**

**Aflyst. Den efterlyste er blevet fundet afgået ved døden. De pårørende er underrettet** Nordjyllands Politi fortsætter eftersøgningen af den 71-årige mand, der tirsdag omkring kl. 17:00 forlod Aalborg Universitetshospital Nord. Nye oplysninger i sagen har dog medført, at der primært ledes på vandsiden, hvorfor borgere vil kunne opleve et opbud af politi nær fjorden i Aalborgområdet.