Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

15. januar 2024 12:45

Får kæmpe bøde for at køre pirattaxa

En 37-årig mand skal betale en bøde på 40.000 kroner for at have kørt pirattaxa i Aarhus’ natteliv. Det blev afgjort ved Retten i Aarhus i torsdags.

Retten i Aarhus gulvtæppe logo

Foto: Østjyllands Politi

En patrulje fra Østjyllands Politi standsede natten til søndag den 6. februar 2022 den 37-årige i en rutinekontrol i Aarhus Midtby, og betjentene fik hurtigt mistanke til, at der kunne være tale om pirattaxakørsel.  

 

Med sig i sin private bil havde den 37-årige tre passagerer, en ung mand og to unge kvinder, som han påstod, at han kendte. Da betjentene spurgte ind til, hvad passagerne hed, svarede han dog forkert. De tre passagerer forklarede herudover enstemmigt, at de havde overført 150 kroner for en taxatur hjem fra byen, og patruljen kunne se, at de penge netop var tikket ind på den 37-åriges mobilepay-konto.  


Den 37-årige blev derfor sigtet for overtrædelse af taxaloven og blev tildelt en bøde. Da han nægtede sig skyldig og ikke ville betale bøden, endte sagen i retten. 

I retten forklarede den 37-årige, at han faktisk havde frabedt sig betaling for turen, men at de tre unge mennesker havde presset på for at måtte betale ham for turen. 

 

Dyrt at overtræde taxaloven

Retsmødets udfald blev altså en bøde på 40.000 kr. til den 37-årige for at have kørt ulovlig taxakørsel. 

”Det kan være vanskeligt for politiet at fange pirattaxaførerne på fersk gerning, men sagen her viser, at det sker, og at der venter meget store bøder, hvis man bliver taget i det. I den her sag er det alene en enkelt ulovlig tur, der kunne påvises, men alligevel ligger bødestørrelsen så højt, ” siger specialanklager Katrine Klausen. 

Det er ikke ulovligt som passager at tage en pirattaxa, men Østjyllands Politi advarer på det kraftigste mod at gøre det. Ikke mindst fordi politiet løbende får en del anmeldelser fra unge mennesker, der har fået stjålet og misbrugt deres kreditkort i forbindelse med en tur i en pirattaxa. 

 

Pressekontakt

Specialanklager Katrine Klausen, tlf. 2018 4563

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

19. februar 2025

Østjyllands Politi

Tre års fængsel for voldtægt på Langenæs

Ved Retten i Aarhus er en 33-årig mand onsdag blevet idømt tre års fængsel i en sag om voldtægt af en 37-årig kvinde. Episoden fandt sted i en lejlighed på Langenæs i Aarhus C i august sidste år, og den 33-årige mand er samtidig ved Retten i Aarhus blevet idømt udvisning med et indrejseforbud for bestandigt.

14. februar 2025

Østjyllands Politi

Idømt fire års fængsel for groft overfald og voldtægt i Botanisk Have

En 55-årig mand er fredag eftermiddag ved Retten i Aarhus blevet idømt fire års fængsel i forbindelse med en grov overfaldsvoldtægt begået mod en tilfældig, jævnaldrende kvinde i Botanisk Have i Aarhus C. Episoden fandt sted en tidlig morgen i september sidste år, og den 55-årige gerningsmand stak efterfølgende af fra stedet, inden kvinden fik opsøgt hjælp. Den 55-årige mand blev anholdt en måned senere i forbindelse med en omfattende efterforskning af sagen, og under retsmødet erkendte han en mindre del af tiltalen.

13. februar 2025

Østjyllands Politi

Indbrudstyv anholdt - fik straksdom på et års fængsel

Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstillede torsdag kl. 10.30 en 39-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus - og han blev i den forbindelse idømt en straksdom på et års fængsel til direkte afsoning.