Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

21. august 2020 13:31

Nye regler i nattelivet - dog ikke i Aarhus

Restaurationer og værtshuse må nu holde længere åbent, men det gælder ikke i Aarhus, hvor der fortsat skal lukkes til midnat.

Nye regler i nattelivet

Som en del af genåbningens fase fire kan restaurationer og værtshuse nu holde åbent til kl. 02.00 under forudsætning af, at der ikke lukkes nye gæster ind efter kl. 23.00. Hvis der lukkes nye gæster ind efter kl. 23, skal restaurationen lukke kl. 24 i stedet for kl. 02.00. De nye regler gælder dog ikke i Aarhus på grund af det aktuelt øgede smittetryk i kommunen.

 

”Vi vil i den kommende weekend på vanlig vis være synlige i nattelivet og sikre, at reglerne bliver overholdt - både de nye regler og de efterhånden velkendte regler og retningslinjer. I Aarhus vil vi fortsat have fokus på, at restaurationerne kun holder åbent til kl. 24,” siger chefpolitiinspektør Klaus Arboe Rasmussen.

 

Fokus på musik til ulempe

Østjyllands Politi har henover sommeren oplevet, at mange fester er rykket udendørs eller hjem i privaten med vinduerne åbnet. Antallet af anmeldelser vedrørende musik til ulempe har ligget på et meget højt niveau hele sommeren, og politiet har derfor også fokus på dem, der har svært ved at styre volumeknappen.

 

”Man kan godt have en god og fornøjelig aften, uden at musikken skal skrues helt op på max. Vi skal tage hensyn til hinanden,” siger Klaus Arboe Rasmussen.

 

Østjyllands Politi har indtil nu i juni, juli og august modtaget flere end tre gange så mange anmeldelser om musik til ulempe sammenlignet med de tre sommermåneder sidste år.

 

Musik til ulempe - grafik

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

12. juni 2025

Østjyllands Politi

Idømt fem års fængsel for trafikdrab

En 30-årig mand er ved Retten i Aarhus blevet idømt fem års fængsel for i spiritus- og narkopåvirket tilstand at have påkørt en 24-årig kvindelig cyklist, som kort tid efter afgik ved døden. Episoden fandt sted i december sidste år i krydset mellem Hasle Ringvej og Paludan Müllers Vej i det nordvestlige Aarhus.

12. juni 2025

Østjyllands Politi

Idømt fængsel for uagtsomt manddrab på to kvinder

En 26-årig mand er ved Retten i Aarhus blevet kendt skyldig i at have begået uagtsomt manddrab mod to yngre kvinder, der i 2023 døde af forgiftning fra stoffer og piller efter at have opholdt sig i mandens lejlighed i Brabrand. Den 26-årige mand er ved byretten blevet idømt to og et halvt års fængsel.

30. maj 2025

Østjyllands Politi

Fire mænd fængslet i sag om røveri i aarhusiansk urbutik

Torsdag kl. 13.00 blev fire mænd i alderen 27-62 år fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus, sigtet for at have været medvirkende til et røveri mod en urbutik i det centrale Aarhus. De blev alle varetægtsfængslet i foreløbigt fire uger frem til onsdag d. 25. juni.