Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

30. april 2024 18:54

Genkender du denne formodede gerningsmand?

Syd- og Sønderjyllands Politi offentliggør nu billeder af formodet gerningsmand til voldsepisode i Esbjerg.
OBS - Eftersøgning ikke længere relevant

7.5.24: EFTERSØGNING IKKE LÆNGERE RELEVANT

 

Torsdag den 7. februar 2024 cirka klokken 24 blev en dørmand på King George i Skolegade i Esbjerg tildelt 2 knytnæveslag i ansigtet af en ukendt gerningsmand.

 

Syd- og Sønderjyllands Politi har efterforsket sagen og har i den forbindelse efterlyst vidner til episoden. De foreløbige tiltag har ikke givet et gennembrud i sagen. Derfor offentliggør vi nu billeder af den efterlyste person. Billederne er fra stedets overvågningskamera.

 

Gerningsmanden beskrives af vidner som:

  • Mand
  • Dansker
  • 30-40 år
  • 175-185 cm høj
  • Alm. af bygning
  • Skægstubbe
  • Iført hue og mørk jakke med hætte

 

Kan du genkende den formodede gerningsmand, har du været vidne til episoden, eller har du andre oplysninger i sagen? Så kontakt Politiets Servicecenter på tlf. 1-1-4.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

14. september 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

56-årig mand udsat for overfald i sit hjem

Overfaldet er sket i en lejlighed på Grådybet i Esbjerg. Politiet vil mandag være øget til stede i området med fodpatruljer og cyklende patruljer.

10. september 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

To mænd dømt for vidnetrusler og vold

To mænd blev ved Retten i Sønderborg i dag idømt fængsel for blandt andet vidnetrusler Rettelse: Forholdet med den 64-årige var alene vidnestrusler. Ikke vold

9. september 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politi søger ejer af stjålne øl, cigaretter og shots

To mænd standset i stjålen bil med tyvekoster blev sigtet for en lang række lovovertrædelser