Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

25. juni 2024 13:37

37-årig mand varetægtsfængslet for forsøg på røveri

En 37-årig mand fra Horsens, der mandag den 24. juni blev anholdt for forsøg på hjemmerøveri på en adresse i Horsens, er nu varetægtsfængslet til den 19. juli.

Sydøstjylland Politis logo

Mandag den 24. juni kl. 10.57 modtog Sydøstjyllands Politi en anmeldelse om et igangværende røveri i Horsens. Få minutter efter ankom flere patruljer til adressen, hvor husets beboere havde overmandet gerningsmanden og fastholdt ham frem til politiets ankomst.

 

Kl. 11.02 anholdt Sydøstjyllands Politi en 37-årig mand fra Horsens.

 

Den 37-årige blev kl. 10.30 fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Horsens. Den 37-årige mand er sigtet for forsøg på hjemmerøveri samt ulovlig våbenbesiddelse, og ved Retten i Horsens blev den sigtede varetægtsfængslet for forsøg på røveri frem til den 19. juli 2024.

 

Sydøstjyllands Politi har ikke yderligere oplysninger på nuværende tidspunkt af hensyn til efterforskningen.

Pressekontakt

I åbningstiden

Mandag-onsdag kl. 07.00-15.00

Torsdag kl. 07.00-14.00

Fredag kl. 07.00-13.00

E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk

Telefon: 4041 5249

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

18. september 2025

Sydøstjyllands Politi

Mand tiltalt for bombetrussel på Kolding Havn

En 49-årig mand er blevet tiltalt for at have indgivet en falsk bombetrussel på Kolding Havn den 19. marts 2025.

17. september 2025

Sydøstjyllands Politi

Sydøstjyllands Politi har beslaglagt 17920 puff bars

Sydøstjyllands Politi har beslaglagt et stort parti ulovligt importerede puff bars i Fredericia. En 32-årig mand er sigtet i sagen.

15. september 2025

Sydøstjyllands Politi

Mand kendt skyldig i sag om sprængning af hæveautomat ved Legoland og trussel ved Billund Lufthavn

Retten i Kolding har afsagt skyldkendelse i sagen, hvor en udenlandsk mand i april 2024 henvendte sig til politiet i Billund Lufthavn med en rygsæk indeholdende sprængstof.