Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

20. oktober 2023 13:06

Er Farhad fundet?

Ifølge flere medier skulle Farhad nu være fundet og i kontakt med familiemedlemmer.

Sydøstjylland Politis logo

Sydøstjyllands Politi har i forbindelse med medieomtalen af oplysninger fra familiemedlemmer til Farhad fået flere henvendelser med anmodning om bekræftelse eller kommentar til informationerne. 

Chefpolitiinspektør Brian Fussing, Sydøstjyllands Politi udtaler: ’Indledningsvist vil jeg gerne sige, at hvis Farhad er genfundet er det naturligvis meget glædeligt. Vi har siden familien offentliggjorde de nye oplysninger i eftersøgningen af Farhad arbejdet på at få verificeret disse og med henblik på at kunne vurdere, hvad de eventuelt giver anledning til i forhold til den videre eftersøgning. Det arbejder vi fortsat på’. 

Politiet har på den baggrund ikke aktuelt et grundlag for at be– eller afkræfte oplysningerne om hverken rejseruter, kontakt eller andre oplysninger i forhold til Farhad ud over de, vi selv har delt med offentligheden.

’Sydøstjyllands Politis interesse i sagen er nu at opnå sikre oplysninger, der kan føre til afslutning af den eftersøgningssag, der har været under behandling, siden vi modtog en skriftlig anmeldelse om, at Farhad var forsvundet tilbage i begyndelsen af 2022’ slutter chefpolitiinspektør Brian Fussing.

Pressekontakt

I åbningstiden

Mandag-onsdag kl. 07.00-15.00

Torsdag kl. 07.00-14.00

Fredag kl. 07.00-13.00

E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk

Telefon: 4041 5249

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

5. juni 2025

Sydøstjyllands Politi

Vær på vagt over for halskæde-byt på åben gade og andre former for tricktyverier og svindel

Nu nærmer sommeren sig, og Sydøstjyllands Politi opfordrer alle til at være ekstra opmærksomme på sæsonens forskellige former for svindelnumre.

3. juni 2025

Sydøstjyllands Politi

Sydøstjyllands Politi anholder flere personer for stribevis af indbrud i kirker

Efter længere tids efterforskning og en planlagt aktion blev flere personer mandag anholdt af Sydøstjyllands Politi i forbindelse med indbrudstyverier fra kirker. Tre af de anholdte fremstilles i grundlovsforhør i dag.

29. maj 2025

Sydøstjyllands Politi

40 årig kvinde fremstilles i grundlovsforhør

Den 40-årige kvinde, der blev anholdt i Grindsted i går, fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Horsens.