Bornholms Politi: Uddrag af døgnrapporten den 8. april 2025
Uddrag af døgnrapporten fra mandag den 7. april kl. 07.00 til tirsdag den 8. april kl. 07.00.
Overfald
Kl. 00.32 modtog Bornholms Politi en anmeldelse af en gruppe mænd var i slagsmål i Nexø i området omkring Kildebakkestræde. En patrulje kørte til stedet, hvor de fik kontakt til en 33-årig mand med synlige skader efter vold. Manden blev kørt til behandling på Akutmodtagelsen på Bornholms Hospital. Politiet har i løbet af natten og morgenen været til stede i området for at sikre spor og efterforsker fortsat sagen. Bornholms Politi vil gerne i kontakt med eventuelle vidner, som kan have set eller hørt noget i forbindelse med overfaldet eller som på anden vis har oplysninger, der kan være relevante i sagen, på tlf. 114.
Brand
Bornholms Politi fik mandag kl. 11.43 en anmeldelse om en brand på Karlsgårdsvej i Nyker. Det viste sig at være en brand i et fyrhus samt nogle halmstakke. Ingen personer eller dyr var til stede i bygningen. Brandvæsnet vurderede, at halmen skulle brande ud under opsyn af en brandvagt, og at der ville derfor ville gå noget tid, før branden var endeligt slukket.
Ulovlig affyring af fyrværkeri
Kl. 19.43 fik Bornholms Politi en anmeldelse fra en borger, som havde set to unge mænd affyre fyrværkeri på en rasteplads syd for Aarsdale. En patrulje fik på baggrund af anmelderens oplysninger kontakt til de to unge mænd, en 16-årig og en 23-årig, begge fra Nexø. De blev sigtet for overtrædelse af fyrværkeriloven, og det resterende fyrværkeri, som de var i besiddelse af, blev beslaglagt.
Færdsel
Bornholms Politi foretog mandag aften hastighedskontrol på Midtbornholm. Her blev fire bilister taget i at køre for hurtigt. Den højeste hastighed blev målt til 115 km/t, hvor 80 km/t er tilladt.ATK-bilen foretog hastighedsmålinger mandag formiddag. Først på Pluggegårdsvej i Nyker, hvor tre biler blev målt til at køre for hurtigt. Den højeste hastighed var på 71 km/t, hvor 50 km/t er tilladt, og det udløser et klip i kørekortet. Derudover foretog ATK-bilen målinger på Rønnevej i Nylars. Her var der ingen biler, der blev målt til at køre for hurtigt.