Spring til hovedindhold

Forslag

Bornholms Politi

Nyhed

20. januar 2020 12:55

Kærligt æsel søger nyt hjem

Har du plads til et æsel?

Bornholms Politi

Foto: Bornholms Politi

 

Bornholms Politi har optaget et æsel, Alex, der har brug for et nyt hjem. Alex er en tam hingst, 17-18 år og meget kælen og kontaktsøgende.

Der sælges til højstbydende. Dog skal køber godkendes af dyrevelfærdsenheden ved Bornholms Politi.

 

Alex er tilset af både dyrlæge og beslagsmed, men køber skal fortsætte behandling af hovene jf. plan udfærdiget af beslagsmed. Køber skal også sørge for at få æslet chippet og udfærdiget pas. Bornholms Politi udfærdiger papirer. Fremvisning kan ske efter aftale med Bornholms Politi.

 

Interesserede bedes kontakte Bornholms Politi på bornh@politi.dk senest d. 24. januar 2020.

 

Bornholms Politi

Pressekontakt

 

E-mail: bornh-kommunikation@politi.dk

Telefon: 2323 1448

12. juni 2025

Bornholms Politi

Politi opfordrer borgere til at fjerne biler Allinge straks

Borgere risikerer, at politiet fjerner deres bil i dag – og det kan blive bekosteligt

4. juni 2025

Bornholms Politi

Midlertidigt droneforbud til Folkemødet 2025

Bornholms Politi indfører igen i år et midlertidigt droneforbud til Folkemødet af sikkerhedsmæssige årsager.

11. marts 2025

Bornholms Politi

Blå blink holder øvelse ved Bornholms Lufthavn

Torsdag d. 13. marts kl. 08.00 og 09.30 afholder de bornholmske beredskabsmyndigheder en øvelse omkring Bornholms Lufthavn. Der vil derfor kunne ses en del udrykningskøretøjer i området. Øvelsen vil ikke påvirke lufthavnens almindelige drift.