Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

14. juli 2022 14:55

14 årig pige afgået ved døden efter tragisk ulykke

En 14-årig pige fra København er torsdag eftermiddag afgået ved døden efter en tragisk ulykke i Tivoli Friheden i Aarhus. Pigens pårørende er underrettet.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Ulykken skete i forlystelsen Cobraen. En 13-årig dreng har desuden pådraget sig skader på den ene hånd. Drengens forældre er også underrettet.

Østjyllands Politi modtog kl. 12.50 en anmeldelse om, at en vogn sad fast i en forlystelse i Tivoli Friheden, hvorved flere personer var kommet i klemme.

Den nærmere årsag til ulykken og herunder dødsfaldet skal nu undersøges via bl.a. tekniske undersøgelser og vidneafhøringer på uheldsstedet. Der pågår pt. en massiv efterforskningsmæssig indsats i Tivoli Friheden.

Østjyllands Politi opfordrer på det kraftigste til, at man ikke deler billeder og videoer af ulykken på sociale medier eller andre steder. Har man materiale, som kan være relevant for politiets efterforskning, skal politiet kontaktes via 114.

Parken er tømt for gæster og pårørende og vidner er samlet i Tivoli Friheden, hvor de blandt andet får tilbudt psykologbistand.

Vidner, som har oplysninger om hændelsen, bedes kontakte Østjyllands Politi på tlf. 114.

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

30. juni 2025

Østjyllands Politi

Fire mænd idømt 19 års fængsel for røverier og voldtægter mod prostituerede

Ved Retten i Aarhus er fire yngre mænd i alderen 19-20 år mandag blevet idømt samlet 19 års fængsel for af have begået flere forhold af røveri og voldtægt mod en række prostituerede kvinder. Episoderne fandt sted i foråret 2024 på flere forskellige aarhusianske adresser.

27. juni 2025

Østjyllands Politi

EU-formandskab får stor betydning for trafikken i Aarhus

I forbindelse med den officielle indvielse af det danske EU-formandskab, vil flere centrale veje i Aarhus blive spærret omkring torsdag den 3. juli, hvor åbningsceremonien bliver afholdt. Afspærringerne får både betydning for bilisterne i Aarhus og for den kollektive trafik, mens der også vil blive indført et overflyvningsforbud over hele byen, som blandt andet er gældende for droner.

26. juni 2025

Østjyllands Politi

Er din bolig klar til sommerferie?

Når mange er afsted under sydligere himmelstrøg i sommerferien, er det desværre også højsæson for indbrudstyve. Østjyllands Politi opfordrer derfor til, at du gør en ekstra indsats for at sikre dit hus mod indbrud, hvis du skal afsted hjemmefra i ferien.