Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

15. april 2021 14:29

Lad være med at forfalske Coronpas og -tests

Fyns Politi har de sidste par dage oplevet, at borgere møder op til køreprøve uden det fornødne Coronapas/ gyldig negativ Corona-test. To køreskole elever er blevet sigtet for dokumentfalsk.

Tirsdag og onsdag i denne uge har Fyns Politis køreprøvesagkyndige måtte bortvise 2 køreskoleelever, som skulle til køreprøve, fordi de ikke havde gyldige Coronapas. Da de samtidigt havde forsøgt at forfalske gamle testsvar ved at rette datoerne på deres prøveresultater, så blev det også til to sigtelser – én til hver – for dokumentfalsk. 

 

Det er ikke bare dumt -  det er strafbart

Meldingen fra de køreprøvesagkyndige i Fyns Politi er klar: Lad vær’! Vi tjekker det faktisk, og det er dumt både at gå glip af sin køreprøve, udsætte andre for evt. smittefare og blive sigtet for dokumentfalsk.

Straffen for dokumentfalsk er ifølge straffeloven bøde eller fængsel indtil 2 år.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

9. december 2025

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser personer i forbindelse med voldeligt overfald

Natten mellem den 14. og 15. november 2025 omkring kl 02.20 blev en gruppe overfaldet af flere gerningsmænd og udsat for grov vold i Middelfart

5. december 2025

Fyns Politi

44-årig mand fra Sydfyn dømt for bl.a. stalking

I dag er der afsagt dom ved Retten i Svendborg i en sag, hvor en 44-årig mand er idømt 2 år og 6 måneders fængsel for bl.a. stalking.

5. december 2025

Fyns Politi

Tre unge mænd sigtet for falske 500 krone sedler

De seneste uger har Fyns Politi modtaget et stigende antal anmeldelser om falske 500 krone sedler. Der er kommet over 25 anmeldelser i november og december, hvor butikker og spisesteder har modtaget falske pengesedler. Nu er tre unge mænd sigtet i sagen.