Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

29. juli 2020 17:13

En omkommet og en lettere såret under brand i Svendborg

En person omkom og en blev lettere såret, da der onsdag formiddag udbrød en eksplosionsagtig brand i en villa på Græskæmnervej 17 i Svendborg. Politiet kender endnu ikke identiteten på den dræbte, men har en formodning om, hvem der er tale om.

Politiet modtog anmeldelsen om branden klokken 10.55. Da der var oplysninger om, at branden var opstået i forbindelse med en kraftig eksplosion, blev sprængstofsekperter fra EOD tilkaldt for at sikre gerningsstedet, så kriminalteknikerne kunne komme i gang med efterforskningen.
Den tilskadekomne blev bragt på sygehuset umiddelbart efter redningsmandskabets ankomst til stedet. Først omkring klokken 16 var branden slukket, så sikringen af brandstedet kunne komme i gang. Derefter kunne sprængstofeksperterne fra EOD konstatere, at der lå en omkommen person i huset. 
Politiet går nu i gang med de tekniske undersøgelser, der skal fastlægge hændelsesforløbet,  identificere den omkomne og fastslå de nærmere omstændigheder omkring eksplosionen, der var så kraftig, at ejendommen er blevet voldsomt beskadiget. 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

16. maj 2026

Fyns Politi

To udenlandske mænd varetægtsfængslet for større smykketyveri begået i Odense

De to mænd blev anholdt i Aalborg den 15. maj 2026 mistænkt for smykketyverier flere steder i landet. Begge mænd blev den 16. maj 2026 ved Retten i Odense varetægtsfængslet i fire uger.

13. maj 2026

Fyns Politi

65-årig mand dømt for voldtægt, sexvideooptagelser og drugging

En 65-årig mand fra Vordingborg Kommune er ved Retten i Odense idømt 2 år og 6 måneders fængsel for blandt andet voldtægt, forsøg på voldtægt, blufærdighedskrænkelse, uberettiget optagelse af sexvideoer samt besiddelse af euforiserende stoffer.

4. maj 2026

Fyns Politi

Politiet holder øvelse med udrykning på Fyn

Oplever du øget udrykningskørsel tirsdag til torsdag den 5-7. maj 2026, så er der sandsynlighed for, at det blot er en øvelse.