Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

9. januar 2024 11:55

Fyns Politi afholder øvelse i det centrale Odense

Onsdag den 10. januar 2024 afholder Fyns Politi en større planlagt øvelse i det centrale Odense. Øvelsen vil ikke påvirke borgerne, men der kan være steder i byen, hvor et større politiopbud vil være synligt.

Øvelsen vil finde sted i området omkring banegården samt omkring Odeon og politigården i dagtimerne.

 

Skulle man observere et større antal betjente, så er der altså tale om en øvelse.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

7. august 2025

Fyns Politi

Nu er det blevet lettere at være sejler i hele Danmark

Danmark har fået et nyt kort, der skal bidrage til at styrke sikkerheden til søs. Kortet er udarbejdet af politiet i samarbejde med Geodatastyrelsen og har længe været efterspurgt af sejlere.

22. juli 2025

Fyns Politi

To svenske mænd anholdt for skud mod kolonihave i februar 2025

Søndag den 9. februar 2025 blev der afgivet en række skud mod et kolonihavehus i Biskorup Havekoloni i Odense NØ. Ingen blev ramt. Politiet iværksatte straks en målrettet efterforskning, der nu har ført til anholdelse af to svenske statsborgere. Der er tale om to mænd på 21 og 22 år.

15. juli 2025

Fyns Politi

Fyns Politi beder om hjælp til at gennemgå videoovervågning i eftersøgningen af den forsvundne Erik

I forbindelsen med eftersøgningen af den forsvundne 82-årige Erik i Odense, beder Fyns Politi nu borgere, virksomheder og bilejere om hjælp til at gennemgå videoovervågning.