Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

18. september 2024 12:52

Fyns Politi søger vidner til to voldsepisoder

Fyns Politi beder offentligheden om hjælp i to forskellige voldssager, der fandt sted i Odense i går aftes den 17. september. Politiet formoder, at der kan være tale om de samme gerningspersoner..

Det første overfald fandt sted omkring kl. 20.00 uden for Hunderupskolen, hvor en 19 årig mand blev overfaldet med slag og spark af ca. 4 maskerede gerningspersoner.

 

Det andet lignende overfald skete omkring kl. 21.00 omkring Åstien ved OB´s baner på Sdr. Boulevard. Her blev en 56 årig mand overfaldet og tildelt flere spark af 4-5 gerningspersoner, mens han lå på jorden.

 

Fyns Politi søger vidner til de to overfald. Politikommissær René Olstad fra Fyns Politi siger: "Vi har en formodning om, at der kan være en sammenhæng mellem de to overfald, og at det muligvis er de samme gerningspersoner, som står bag. Vi har dog kun meget sparsomme signalementer af gerningspersonerne, og bl.a. derfor er vi interesserede i at tale med vidner eller andre, der kan bidrage med oplysninger til sagerne."

 

Har man oplysninger til sagerne, bedes man kontakte Fyns Politi på tlf. 114.

 

Fyns Politi kan af hensyn til efterforskningen ikke komme yderligere ind på de to sager.

 

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

Fyns Politi søger vidner til to voldsepisoder

15. juli 2025

Fyns Politi

Fyns Politi beder om hjælp til at gennemgå videoovervågning i eftersøgningen af den forsvundne Erik

I forbindelsen med eftersøgningen af den forsvundne 82-årige Erik i Odense, beder Fyns Politi nu borgere, virksomheder og bilejere om hjælp til at gennemgå videoovervågning.

10. juli 2025

Fyns Politi

Mand idømt 6 års fængsel for uagtsomt manddrab ​

En 23-årig mand fra Sydøstfyn er i dag ved Retten i Svendborg idømt 6 års fængsel for uagtsomt manddrab på en 87-årig kvinde i forbindelse med et færdselsuheld, som den 23-årige var skyld i.

10. juli 2025

Fyns Politi

To drenge dømt for ydmygelsesvold

To drenge fra Svendborg Kommune på 15 år er i dag ved Retten i Svendborg dømt for vold og ulovlig tvang mod en jævnaldrende dreng. Volden blev begået i forening med en 14 årig dreng. At volden blev begået i forening og var af særdeles ydmygende karakter har været en skærpende omstændighed.