Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

9. marts 2020 14:44

Advarsel til vanvidsbilister - vi snupper dit kørekort

Fyns Politi går benhårdt efter at tage kørekortet fra bilister der kører over 100% for stærkt.

Det har længe været muligt for politiet at tage kørekortet på stedet fra bilister der kører mere end 100 % for stærkt, men I praksis har det været svært at gennemfører ved ATK-målinger, da de jo ikke bliver stoppet på stedet.

Leder af operativ færdsel i Fyns Politi Preben Ingemansen forklarer: ”Vi har nu indrettet vores procedure sådan, at vi også tager kørekortet fra de bilister som vores ATK-kolleger blitzer. I praksis sker det ved, at vi så hurtigt som muligt kører ud til ejeren af bilen, får identificeret føreren og inddrager kørekortet fra denne på stedet.”

 

To bilister fik taget kortet i sidste uge

Under ATK måling onsdag d. 04-03-2020 om eftermiddagen/aften på Åsumvej ved nr.  573, øst for krydset Åsumvej/Vollsmose Allé blev der taget lidt over 200 billeder af køretøjer der kørte for stærkt, herunder 2 over 100 % overskridelser, hvilket takseres som ”vanvidsbilister”.

Den ene bil var fra et transportfirma, der blev målt til minimum 102 km/t hvor chaufføren efter identifikation fredag d. 6/3-2020 fik administrativt inddraget førerretten indtil endelig dom.

Den anden var en personbil der blev målt til minimum 111 km/t. Her var der tale om en ung mand der har lånt sin fars bil og efter identifikation fredag d. 6/3-2020 fik han også administrativt inddraget førerretten indtil endelig dom.

Bødetaksten i begge sager er 6.000,- plus 500 til offerfonden. Af de øvrige hastighedssager var de ca. 30 klipsager.

Preben Ingemansen siger: Strategien i Fyns Politi er nu, at i hastighedssager med over 100 % hastighedsoverskridelser, uanset om det er ATK sager eller andre typer hastighedssager, så bliver førerretten administrativt inddraget hurtigst muligt. 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

18. september 2026

Fyns Politi

Fire mænd fremstilles i grundlovsforhør for stort værktøjstyveri

Fyns Politi kom torsdag den 17. september 2026 på sporet af værktøjstyve, hvilket har resulteret i et meget stort fund af stjålet værktøj

11. september 2026

Fyns Politi

35-årig mand anholdt for omfattende bedrageri med ellade-abonnementer

Fyns Politi har foretaget anholdelse af en 35-årig mand, der mistænkes for i virksomheden LS Busser ApS at have oprettet 573 privatabonnementer hos en ladeoperatør og anvendt disse abonnementer til selskabets eller underleverandørers køretøjer til erhvervsmæssig kørsel uden at betale for den opladede strøm.

10. september 2026

Fyns Politi

Fyns Politi har været tilstede på en skole i Odense i forbindelse med en hændelse

Fyns Politi efterforsker lige nu en utryg hændelse der fandt sted tidligere på dagen på en skole i Odense. Vi formoder at der er tale om en isoleret hændelse, og der er umiddelbart ingen grund til utryghed.