Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

3. januar 2019 16:11

Fortsat ikke alle fra togulykke identificeret

Politiet arbejder stadig med at få identificeret de omkomne, der blev fundet i toget fra ulykken på lavbroen over Storebælt onsdag morgen.

Politiet arbejder stadig med at få identificeret de omkomne, der blev fundet i toget fra ulykken på lavbroen over Storebælt onsdag morgen.

Der er tale om 3 mænd og 5 kvinder. Politiet er rimeligt sikre på, hvem fire af ofrene er, og i løbet af torsdagen har politiet også fået en god formodning om, hvem de øvrige fire personer er ud fra de ejendele og andre spor, der er fundet i toget.
 
Men det har endnu ikke været muligt at fortage en endelig identifikation. Politiet anvender DNA og tandkort til identifikationen på grund af de meget voldsomme læsioner på de afdøde.

Der bliver gjort alt, hvad der overhovedet er muligt for at få de omkomne endeligt identificeret så hurtigt som overhovedet muligt, så de pårørende kan få vished for, hvad der er sket med deres kære. Men desværre tager det tid, selv om alle arbejder på højtryk for at finde de nødvendige svar.

Fordi politiet nu har en god formodning om, hvem de omkomne er, så kan politiet nu også med stor sandsynlighed konkludere, at der ikke er udenlandske statsborgere blandt de omkomne.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

9. december 2025

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser personer i forbindelse med voldeligt overfald

Natten mellem den 14. og 15. november 2025 omkring kl 02.20 blev en gruppe overfaldet af flere gerningsmænd og udsat for grov vold i Middelfart

5. december 2025

Fyns Politi

44-årig mand fra Sydfyn dømt for bl.a. stalking

I dag er der afsagt dom ved Retten i Svendborg i en sag, hvor en 44-årig mand er idømt 2 år og 6 måneders fængsel for bl.a. stalking.

5. december 2025

Fyns Politi

Tre unge mænd sigtet for falske 500 krone sedler

De seneste uger har Fyns Politi modtaget et stigende antal anmeldelser om falske 500 krone sedler. Der er kommet over 25 anmeldelser i november og december, hvor butikker og spisesteder har modtaget falske pengesedler. Nu er tre unge mænd sigtet i sagen.