Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

23. december 2025 10:19

Mand og kvinde varetægtsfængslet for indbrud i Middelfart

En 31-årig mand fra Esbjerg og en 49-årig kvinde fra Odense blev anholdt den 21. december 2025 sigtet for to indbrud begået den 21. december 2025 i Middelfart.

De to er kendt for ligeartet kriminalitet og blev derfor fremstillet i grundlovsforhør i går den 22. december 2025.

 

Begge blev varetægtsfængslet i 4 uger.

 

De to kærede afgørelsen til Landsretten.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

19. december 2025

Fyns Politi

Mand idømt 7 års fængsel for overgreb

En 36-årig mand fra Langelands Kommune er i dag idømt 7 års fængsel ved Retten i Svendborg.

17. december 2025

Fyns Politi

Fyns Politi beslaglæger fire paller ulovligt fyrværkeri

Fredag den 12. december beslaglagde Fyns Politi fire palle med ulovligt fyrværkeri i en lagerhal i Assens Kommune. To personer er sigtede i sagen.

16. december 2025

Fyns Politi

Fyns Politi giver gode råd til at undgå ubudne julegæster

Selvom indbrud overordnet er en kriminalitetstype, der er i tilbagegang, så er julen stadig højtid for indbrudstyvene. Og vi ser desværre allerede en stigning på Fyn. Derfor har Fyns Politi nu og henover jul og nytår ekstra fokus på at være synlige, og på at hjælpe borgerne til at forebygge indbrud bedst muligt.