Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

27. maj 2022 09:58

Mand tiltalt for hacking og forsøg på hacking

En nu tidligere ansat i politiet er blevet tiltalt for at hacke og for forsøg på at hacke 140 medarbejderes mobiltelefoner, hvorved han i flere tilfælde fik adgang til blufærdighedskrænkende materiale.

Den tidligere ansatte er desuden tiltalt for at have fået uberettiget adgang til computere og lagringsenheder hos medarbejdere i politiet, for at misbruge sin stilling i politiet ved blandt andet at have skaffet sig adgang til efterforskningsmateriale, begå blufærdighedskrænkelse, besidde børnepornografiske billeder samt på ulovlig vis at have skaffet sig adgang til privat og blufærdighedskrænkende materiale hos en lang række private borgere.  

Manden er blandt andet tiltalt for overtrædelse af bestemmelser i straffelovens §232, §263 under særligt skærpende omstændigheder, §235, §155. De forhold, han er tiltalt for, er dels begået på hans daværende arbejdsplads, men også fra hans hjemadresse. Ulovlighederne skete i en længere periode frem til manden blev anholdt den 29. marts 2021. 

Der er rejst tiltale for i alt 12 forhold, som både er begået mod tidligere kolleger, venner og bekendte og mod tilfældige privatpersoner, som han købte brugte harddiske af, fra hvilke han gendannede og tilegnede sig privat og blufærdighedskrænkende indhold. 

Desuden er han tiltalt for godt 100 tilfælde af uberettiget adgang til politiets efterforskningsmateriale. På den måde har han i flere tilfælde genkrænket kvinder ved at skaffe sig adgang til det blufærdighedskrænkende materiale, der indgik i sagerne.

Mange af forholdene, der er rejst tiltale for, er som nævnt begået mod ansatte i politiet, der fik hacket deres mobiltelefoner. På den måde fik den tiltalte i visse tilfældeadgang til private og intime billeder. Omkring 140 ansatte fik deres mobiltelefoner hacket. For nogen skete det kun en enkelt gang, mens andre mobiltelefoner blev hacket helt op til 30 gange. 
Den tidligere ansatte er også tiltalt for gennem et nøglehul til et omklædningsrum på politigården at have optaget billeder af en kvindelig medarbejder, mens hun klædte om. 

Pressehenvendelser kan rettes til Fyns Politis pressetelefon eller til senioranklager i Fyns Politi Maria Fanø-Fredløkke på mobil: 2482 5324

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

7. juli 2026

Fyns Politi

Fyns Politi søger to vidner i sag fra Harndrup

Den 27. juni 2026 blev to mænd anholdt i forbindelse med en voldssag, hvor en tredje person afgik ved døden.

7. juli 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser fortsat vidner og video i sag om voldtægt

Fyns Politi har modtaget en del henvendelser i sag om grov voldtægt af en kvinde, der blev begået aftenen/natten mellem den 25. juni og den 26. juni 2026.

6. juli 2026

Fyns Politi

38-årig kvinde tilstår omfattende bedrageri mod Lønmodtagernes Garantifond og millionstort skattesvig

En 38-årig kvinde har i dag fredag den 3. juli 2026 ved Retten i Odense tilstået en række forhold om omfattende bedrageri og forsøg på bedrageri mod Lønmodtagernes Garantifond samt skatte- og momssvig for et betydeligt millionbeløb.