Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

1. december 2025 14:28

PAS PÅ PIRATTAXA HER I JULEFROKOSTTIDEN

En ny sag ved Fyns Politi vidner om, hvor farligt og risikofyldt det kan være at tage en pirattaxa.

En forurettet tog i weekenden en pirattaxa. Under køreturen blev den forurettede tilbudt en øl, som med stor sandsynlighed var tilsat en form for stof.

 

I hvert fald fik den forurettede det dårligt efter øllen og fik stjålet sin mobiltelefon, hvorpå flere kreditkort er installeret.

 

Efterfølgende er der foretaget hævninger og køb for omkring 100.000 kroner.

 

Fyns Politi efterforsker sagen og opfordrer på det kraftigste til, at man ikke benytter pirattaxa, når man skal hjem fra byen eller julefrokosten.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

22. september 2026

Fyns Politi

Fyns Politi har tirsdag foretaget anholdelse af tre mænd i efterforskningen mod LS Busser ApS og øvrige selskaber

Anholdelserne sker efter en længere efterforskning mod ejere, ledere og medarbejdere i selskaberne. Ved dagens aktion blev der foretaget flere ransagninger både på Fyn og i Jylland.

22. september 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser vidner i sag om mistænkelig adfærd i Vissenbjerg

Fyns Politi fik i går aftes en anmeldelse om, at to yngre piger var blevet antastet af en mand i en hvid personbil. Manden var seksuelt krænkende i sit sprog over for de to piger. De havde afvist manden og var gået hurtigt hjem.

18. september 2026

Fyns Politi

Fire mænd fremstilles i grundlovsforhør for stort værktøjstyveri

Fyns Politi kom torsdag den 17. september 2026 på sporet af værktøjstyve, hvilket har resulteret i et meget stort fund af stjålet værktøj