Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

27. november 2024 15:39

Redningsaktion i Flemløse fortsætter aftenen og natten igennem

Beredskabet og politiet arbejder fortsat ved siloen i Flemløse, hvor redningsaktionen efter den savnede person desværre endnu ikke har ført til et fund.

Da der er tale om arbejde i et vanskeligt tilgængeligt område - herunder også sikkerhedsmæssigt vanskeligt - skrider arbejdet langsomt frem. Det besværliggøres yderligere af, at der er tale om 750 ton størknet beton.

 

Derfor kan vi ikke give en tidshorisont på arbejdet, men formålet er fortsat at redde liv.

 

I forhold til de to omkomne er de pårørende underrettet. De to omkomne er rumænske statsborgere på 25 år og 20 år. De er begge mænd.

 

I forhold til de seks tilskadekomne er der tale om mænd i alderen 19 år til 49 år. To rumænske statsborgere, tre polske statsborgere og en belgisk statsborger. De pårørende er underrettet.

 

De nærmere omstændigheder omkring ulykken skal fortsat efterforskes, hvorfor Fyns Politi ikke har yderligere hertil.

 

Området omkring siloen vil fortsat være afspærret, mens arbejdet pågår.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

11. september 2026

Fyns Politi

35-årig mand anholdt for omfattende bedrageri med ellade-abonnementer

Fyns Politi har foretaget anholdelse af en 35-årig mand, der mistænkes for i virksomheden LS Busser ApS at have oprettet 573 privatabonnementer hos en ladeoperatør og anvendt disse abonnementer til selskabets eller underleverandørers køretøjer til erhvervsmæssig kørsel uden at betale for den opladede strøm.

10. september 2026

Fyns Politi

Fyns Politi har været tilstede på en skole i Odense i forbindelse med en hændelse

Fyns Politi efterforsker lige nu en utryg hændelse der fandt sted tidligere på dagen på en skole i Odense. Vi formoder at der er tale om en isoleret hændelse, og der er umiddelbart ingen grund til utryghed.

3. september 2026

Fyns Politi

Nørregade i Odense bliver fanzone før fodboldkamp søndag

Når OB søndag spiller superligakamp på hjemmebane mod FCK vil Nørregade i Odense fra klokken ca. 09:00 til 14:00 blive omdannet til fanzone for de tilrejsende fans.