Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

14. februar 2020 10:00

Fyns Politi søger ejere til Børge Mogensen stole

Fyns Politi søger ejere fra hele landet til sjældne Børge Mogensen stole beslaglagt i Købehavn

Har du fået stjålet spisebordsstole? Fyns Politi beslaglagde i januar måned seks sjældne spisebordstole på en adresse i København. Stolene er designet af Børge Morgensen og hedder Den spanske spisebordsstol og koster fra ny mellem 14.000-20.000 kr. pr. styk. Af de seks stole er de fire uden armlæn og de to med armlæn.


Efterforsker Jakob Bjerg fra Fyns Politis indbrudsgruppe fortæller, at stolene har en meget karakteristisk patina: ”De rigtige ejere må kunne genkende deres stole ret let. Man kan se, at de er brugte, og de har tydelige og let genkendelige mærker på læderet”
 
 

Fyns Politi har søgt efter ejerne i politiets egne systemer, uden held. Ifølge Jakob Bjerg kan det skyldes, at indbruddet hvor stolene er stjålet, ikke er opdaget endnu, f.eks. et sommerhus. Eller at den person der har anmeldt indbruddet (eks. en nabo), ikke har kendt til navnet på stolene.

Stolene blev beslaglagt i forbindelse med efterforskningen af en større sag om indbrud og hæleri, som Fyns Politi har optrevlet de sidste måneder og hvor flere personer er sigtede. Stolene kan være fra alle steder i landet, også fra Fyn.

Stolene kan også stamme fra forskellige indbrud, så der kan være flere ejere.
 
Hvis man er de rette ejere af stolene, kan man kontakte Fyns Politi på 114
 

 Spansk spisebordsstol model 3238 tegnet af Børge Mogensen. 2 stk. i alt
 

Spansk spisebordsstol model 3237 tegnet af Børge Mogensen. 4 
 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

16. marts 2026

Fyns Politi

To unge mænd anholdt og sigtet for grov vold

Fyns Politi har den 16. marts 2026 været tilstede på flere adresser i Odense og omegn i forbindelse med en anholdelsesaktion.

16. marts 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser 20-årig mand i forbindelse med narkokriminalitet

Ayuub Nour Ali Hassan er netop nu internationalt efterlyst, da Fyns Politi mistænker ham for at være den tredje gerningsperson i en større sag om narkokriminalitet

13. marts 2026

Fyns Politi

28-årig mand dømt for indsmugling af store mængder amfetamin

En 28-årig Hollandsk statsborger er ved retten i Odense blevet idømt ni års fængsel samt udvisning af Danmark for bestandigt.