Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

22. februar 2023 15:39

Status på sag, hvor to personer blev fundet døde i Otterup

En 73-årig kvinde og en 77-årig mand blev tirsdag den 21. februar 2023 fundet døde på en adresse i Otterup. Det er politiets opfattelse, at manden har dræbt kvinden og efterfølgende begået selvmord.

Tirsdag den 21. februar 2023 blev to personer fundet døde på en adresse i Otterup. Der er tale om en 73-årige kvinde og en 77-årig mand, der er identificeret som værende de to beboere på adressen. 

En obduktion har nu klarlagt, at den 73-årige kvinde er blevet dræbt. Det er politiets opfattelse, på baggrund af den samlede efterforskning, at det er den 77-årige mand, der har dræbt den 73-årige kvinde, og som efterfølgende har begået selvmord. 

Det er politiets opfattelse, at der ikke er andre personer impliceret i sagen. 

Fyns Politi kan oplyse, at de pårørende er underrettet. 

Fyns Politi har ikke yderligere oplysninger i sagen. 
 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

2. juli 2025

Fyns Politi

33-årig kvinde idømt ubetinget fængsel

Den 33-årige kvinde fra Svendborg kommune blev den 1. juli 2025 ved retten i Svendborg idømt 1 år og 3 måneders ubetinget fængsel for blandt andet falske anmeldelser.

30. juni 2025

Fyns Politi

40-årig mand anholdt og siget for kontaktbedragerier

En 40-årig mand fra Slagelse kommune blev i dag den 30. juni 2025 anholdt og sigtet for flere tilfælde af kontaktbedrageri mod ældre borgere.

27. juni 2025

Fyns Politi

Falske 500-krone sedler i omløb på Tinderbox

Fyns Politi har fået indleveret flere falske 500-krone sedler fundet ved Tinderbox området.