Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

22. maj 2020 12:17

Mand idømt straksdom på et års fængsel

Den 34-årige odenseaner fik dommen i onsdags for besiddelse og salg af 24.000 Rivotril-piller.

Tirsdag aften var Fyns Politis civilpatrulje forbi en adresse i Odense. Her havde de fået kendelse til ransagning efter mistanke om ulovligt salg af et større antal piller. Ved ransagningen finder betjentene 9336 stk. Rivotril-piller samt godt 133.000 kr. hvoraf størstedelen hidrørte fra salg af ca. 4000 piller. Hele beløbet blev beslaglagt. 

 

12 måneders fængsel

En 34 årig mand blev anholdt og sigtet på adressen, og onsdag blev han fremstillet ved retten i Odense, hvor han fik en straksdom for besiddelse og salg af i alt 24.000 Rivotril-piller. Resultatet blev et års fængsel til direkte afsoning.
 

Fakta om Rivotril

Rivotril er receptpligtigt epilepsi-medicin, der virker som morfin. I misbrugsmiljøet er de særligt populære bl.a. fordi de kan give en meget stærk rus, hvis de indtages i en cocktail sammen med andre rusmidler. 

 

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

17. september 2025

Fyns Politi

37-årig mand idømt fængsel og udvisning af Danmark

Retten i Svendborg afsagde den 17. september 2025 dom over en 37-årig serbisk statsborger, der stod tiltalt for at have stukket en taxachauffør med kniv flere gange.

15. september 2025

Fyns Politi

Fire mænd dømt i sag om groft røveri i Svendborg

Retten i Svendborg har i fredags dømt fire mænd i en sag om en groft gaderøveri, der fandt sted i centrum af Svendborg i begyndelse af året.

12. september 2025

Fyns Politi

To tricktyve varetægtsfængslet i 4 uger ​

I går blev to personer anholdt og varetægtsfængslet under mistanke for at stå bag flere tricktyverier på bl.a. Fyn.