Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

22. september 2022 16:06

To mænd dømt for besiddelse af stor mængde kokain

To mænd på hhv. 48 år og 60 år er den 21. september 2022 blevet dømt for besiddelse af en større mængde kokain

Onsdag den 21. september 2022 blev to mænd på hhv. 48 år og 60 år ved i Retten i Odense dømt for besiddelse af en større mængde kokain med henblik på videreoverdragelse. 

 

De to mænd var tiltalt for i forening at have været i besiddelse af ca.1 kilo kokain den 24. februar 2022 med henblik på videreoverdragelse.

 

Den 48-årige mand var derudover tiltalt for at have været i besiddelse af 1,4 kilo kokain den 22. februar 2022 med henblik på videreoverdragelse.

 

Den 48-årige blev idømt 9,5 års fængsel inkl. en reststraf fra en tidligere afsoning. Den 48-årige modtog dommen.

 

Den 60-årige blev idømt 4 års fængsel og udbad sig betænkningstid. 

 

Begge blev varetægtsfængslet frem mod afsoning.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

9. december 2025

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser personer i forbindelse med voldeligt overfald

Natten mellem den 14. og 15. november 2025 omkring kl 02.20 blev en gruppe overfaldet af flere gerningsmænd og udsat for grov vold i Middelfart

5. december 2025

Fyns Politi

44-årig mand fra Sydfyn dømt for bl.a. stalking

I dag er der afsagt dom ved Retten i Svendborg i en sag, hvor en 44-årig mand er idømt 2 år og 6 måneders fængsel for bl.a. stalking.

5. december 2025

Fyns Politi

Tre unge mænd sigtet for falske 500 krone sedler

De seneste uger har Fyns Politi modtaget et stigende antal anmeldelser om falske 500 krone sedler. Der er kommet over 25 anmeldelser i november og december, hvor butikker og spisesteder har modtaget falske pengesedler. Nu er tre unge mænd sigtet i sagen.