Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

22. september 2022 16:06

To mænd dømt for besiddelse af stor mængde kokain

To mænd på hhv. 48 år og 60 år er den 21. september 2022 blevet dømt for besiddelse af en større mængde kokain

Onsdag den 21. september 2022 blev to mænd på hhv. 48 år og 60 år ved i Retten i Odense dømt for besiddelse af en større mængde kokain med henblik på videreoverdragelse. 

 

De to mænd var tiltalt for i forening at have været i besiddelse af ca.1 kilo kokain den 24. februar 2022 med henblik på videreoverdragelse.

 

Den 48-årige mand var derudover tiltalt for at have været i besiddelse af 1,4 kilo kokain den 22. februar 2022 med henblik på videreoverdragelse.

 

Den 48-årige blev idømt 9,5 års fængsel inkl. en reststraf fra en tidligere afsoning. Den 48-årige modtog dommen.

 

Den 60-årige blev idømt 4 års fængsel og udbad sig betænkningstid. 

 

Begge blev varetægtsfængslet frem mod afsoning.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

12. september 2025

Fyns Politi

To tricktyve varetægtsfængslet i 4 uger ​

I går blev to personer anholdt og varetægtsfængslet under mistanke for at stå bag flere tricktyverier på bl.a. Fyn.

11. september 2025

Fyns Politi

Fyns Politi søger vidner til et forsøg på forsætlig påkørsel i Assens

Overværede du en episode i sommers, hvor en ung mand blev forsøgt påkørt på en parkeringsplads ved Netto i Assens? Så vil vi gerne tale med dig.

10. september 2025

Fyns Politi

Tre personer fremstilles i grundlovsforhør torsdag for salg af narko

Den 10. september 2025 slog Fyns Politi i Svendborg til mod fire adresser på Midt- og Sydfyn i en planlagt aktion omhandlende salg af narko.