Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

22. juli 2020 10:49

Efterforsker i Vollsmose

Fyns Politis var i går tirsdag og er i dag onsdag tilstede i Vollsmose i forbindelse med efterforskningen af skuddrabet i Egeparken den 24. juni.

Vicepolitiinspektør Jesper Weimar Pedersen siger: - Vi kan bekræfte, at vi er tilstede i  Vollsmose for at foretage yderligere undersøgelser i forbindelse med drabssagen, men vi kan ikke sige yderligere om det på nuværende tidspunkt. 

Fyns politi har ikke sigtet nogen personer for drabet, men efterforsker fortsat på højtryk for at fange gerningsmanden/-mændene og kaste lys over, hvad der skete da en 31 årig mand blev dræbt og en anden 31-årig mand blev hårdt såret i Egeparken kort før midnat den 24. juni.

Har man oplysninger i relation til sagen kan man kontakte Fyns Politi på telefon 114
 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

4. maj 2026

Fyns Politi

Politiet holder øvelse med udrykning på Fyn

Oplever du øget udrykningskørsel tirsdag til torsdag den 5-7. maj 2026, så er der sandsynlighed for, at det blot er en øvelse.

28. april 2026

Fyns Politi

31-årig mand anholdt i forbindelse med skudafgivelse i går aftes i Odense

Fyns Politi har anholdt en 31-årig mand fra Odense Kommune i forbindelse med en anmeldelse om afgivelse af skud på Peter Willemoes Vej i Odense i går aftes kl. 21.31. Den anholdte fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Odense kl. 14.

21. april 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser mand i forbindelse med voldssag

I forbindelse med en voldssag i Nyborg vil Fyns Politi gerne i kontakt med manden på billedet.