Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

3. juli 2026 13:13

Virksomhedsejer dømt i sag om manipulerede løn- og timesedler

En 45-årig mand fra Faaborg-Midtfyn Kommune er i dag ved Retten i Odense blevet dømt for bedrageri af særlig grov beskaffenhed.

Manden er idømt fængsel i 10 mdr. betinget med vilkår om samfundstjeneste. 

 

Sagen vedrører arbejde udført for Odense Kommune, hvor den dømtes virksomhed var underleverandør på kommunale projekter. Arbejdet var omfattet af en arbejdsklausul, som skal sikre, at medarbejdere på kommunale opgaver får den løn, de har krav på.

 

Retten fandt, at den dømte fremsendte manipulerede løn- og timesedler til Odense Kommune og samtidig undlod at fremsende anden relevant dokumentation. Formålet var at få det til at fremstå, som om arbejdsklausulens krav til løn var overholdt, selv om medarbejderne reelt blev aflønnet med et lavere timelønsniveau.

 

Specialanklager Annette Korsgaard ved anklagemyndigheden i Fyns Politi, siger: ”Arbejdsklausuler er et vigtigt redskab til at sikre fair konkurrence og ordentlige løn- og arbejdsvilkår, når offentlige myndigheder køber ydelser. Hvis virksomheder forsøger at omgå kontrollen ved at manipulere dokumentationen, undergraver det hele formålet med ordningen. Derfor ser vi med stor alvor på den type kriminalitet.”

 

Det var Odense Kommune der opdagede uoverensstemmelser i den fremsendte dokumentation i forbindelse med sin kontrol af arbejdsklausulen og anmeldte det til politiet.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

29. juni 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser vidner og video i sag om voldtægt af særlig grov karakter

I forbindelse med en grov voldtægt af en kvinde sket aftenen/natten mellem torsdag den 25. juni og fredag den 26. juni omkring kl. 22.30-03.00, søger Fyns Politi vidner og evt. videooptagelser.

26. juni 2026

Fyns Politi

To personer sigtet efter ulykke mellem båd og paddleboard

Efter søulykken i søndags den 21. juni 2026, hvor en speedbåd ramte og kvæstede en yngre mand på paddlebord i Svendborg Sund, har Fyns Politi sigtet to personer.

25. juni 2026

Fyns Politi

Ejendomskøb og byggeprojekt giver Fyns Politi nye og moderne faciliteter

Et mangeårigt ønske fra Fyns Politi går nu i opfyldelse, efter Bygningsstyrelsen i dag har købt et domicil, som efter en omfattende ombygning bliver politiets og anklagemyndighedens nye politigård i Odense