Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

26. maj 2021 15:16

11 personer anholdt i sag om handel med våben og narkotika

Særlig Efterforskning Øst har i dag anholdt 11 mænd i en sag vedrørende handel med våben og kokain.

Særlig Efterforskning Øst, der hører under Københavns Politi, slog i dag kl. 10.00, i samarbejde med Sydsjællands- og Lolland Falsters politi, til mod flere forskellige adresser på Sjælland, og har i den forbindelse anholdt 11 mænd i alderen 20 – 51 år i forbindelse med en sag om narkotika og våben. 

Anholdelserne sker som kulminationen på en længerevarende efterforskning, hvor det er politiets opfattelse, at handlen med våben og narkotika har haft sit udspring i Haslev med en 32-årig mand som bagmand for netværket. Med udgangspunkt fra adressen i Haslev har der været solgt og distribueret narkotika til de omkringliggende byer. Samme netværk har efter politiets opfattelse forestået indkøb af våben med videresalg til forskellige kriminelle miljøer for øje. 

Blandt de 11 anholdte er flere af dem sigtet for at have besiddet og distribueret 2,2 kilo kokain i en periode fra januar til marts 2021. Ydermere er det politiet opfattelse, at flere af dem i januar 2021 har handlet med våben. Syv af de anholdte bliver fremstillet i grundlovsforhør i Næstved torsdag, og de sidste fire sigtes for mindre aktive roller. 


Ved ransagningerne, der blev foretaget i alt 21 forskellige steder i politikredse over hele Sjælland, blev der fundet og beslaglagt 635 gram kokain, 20 kilo hash, ammunition samt et større kontantbeløb. 

”Der er tale om ganske alvorlig kriminalitet, der har sit udspring i et forholdsvis lille lokalmiljø, og det er derfor med stor tilfredshed, at vi i samarbejde med Sydsjællands og Lolland Falsters politi har været i stand til at gennemføre en succesfuld anholdelsesaktion. Ved en virksomhed i Haslev pågår der stadig en omfattende og kompliceret ransagning, som forventes at kunne strække sig over flere døgn siger vicepolitiinspektør Torben Henriksen fra Særlig Efterforskning Øst.

Der forestår yderligere efterforskning i sagen, og det kan i den forbindelse ikke udelukkes, at der vil ske yderligere anholdelser.

Syv af de 11 anholdte forventes fremstillet i grundlovsforhør med krav om varetægtsfængsling i Næstved ret torsdag den 27. maj 2021 kl. 10.00. Der vil ved grundlovsforhøret blive fremsat begæring om lukkede døre.

Til pressen: For yderligere pressehenvendelser kontakt vicepolitiinspektør Torben Henriksen, tlf. 2542 6152.

 

Pressekontakt

Telefon: 35219260

5. november 2026

Københavns Politi

Mand efterlyses for røveri i Netto

****OPDATERING 5/11-26: Den efterlyste person har meldt sig selv, og efterlysningen er ikke længere aktiv. Vi har derfor fjernet billeder og signalement fra teksten. Vi opfordrer medier og andre, der har delt billederne, til at slette eller anonymisere dem.**** I en sag om røveri i Netto på Jorisvej på Amager beder Københavns Politi om hjælp til at identificere en mand, der er mistænkt i sagen.

2. november 2026

Københavns Politi

24-årig kvinde dømt for at svindle ældre borgere

En 24-årig kvinde er i dag blevet idømt 10 måneders ubetinget fængsel for i en periode fra oktober 2024 til maj 2025 at have medvirket til at franarre borgere et større kontantbeløb.

29. oktober 2026

Københavns Politi

Københavns Politi opretter visitationszone på dele af Østerbro

Som en del af den tryghedsskabende indsats ved den kommende fodboldkamp mellem F.C. København og Brøndby IF opretter Københavns Politi en visitationszone, der dækker et område omkring Parken på Østerbro.