Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

4. oktober 2023 10:36

26-årig kvinde dræbt i lejlighed på Frederiksberg

Københavns Politi har tirsdag aften og nat været til stede i en lejlighed på Frederiksberg, hvor en 26-årig kvinde er fundet dræbt. Der blev også fundet en 29-årig mand, som formentlig har dræbt både kvinden og sig selv.

Ved patruljernes ankomst til lejligheden omkring klokken 22.45 fandt politiet en 26-årig kvinde og en 29-årig mand, som begge var svært tilskadekomne efter knivstik. Kvinden blev erklæret død på stedet, og manden blev kørt til hospitalet, hvor han blev erklæret død klokken 23.15. 

De to afdøde har haft en forudgående relation, og Københavns Politi arbejder på at undersøge, hvad der er sket i lejligheden.

”Vi er færdige med vores gerningsstedsundersøgelse, og vores styrende hypotese er, at den 29-årige mand har dræbt den 26-årige kvinde, hvorefter han har taget livet af sig selv,” siger vicepolitiinspektør Brian Belling, som er leder af Afdelingen for personfarlig kriminalitet hos Københavns Politi. 

De pårørende er underrettet og har fået tilbudt psykologisk krisehjælp. 

Nærpolitiet på Frederiksberg vil være til stede i området i dag. Borgere skal være velkomne til at tage kontakt, hvis de har bekymringer eller oplysninger til sagen. 

Københavns Politi har for nuværende ikke yderligere kommentarer.

Pressekontakt

Telefon: 35219260

12. december 2025

Københavns Politi

Seks anholdt for grov afpresning og sprængning af bil

Seks mænd i alderen 17-38 år fremstilles fredag formiddag i grundlovsforhør i dommervagten ved Vestre Fængsel. De er sigtet for at afpresse en mand og hans familie samt for at sprænge hans bil i luften og udøve hærværk på en række biler.

9. december 2025

Københavns Politi

Netværk med tilknytning til bandemiljøet anholdt og sigtet for hvidvask for et større millionbeløb

Københavns Politi har tirsdag morgen anholdt 11 personer, hvoraf seks mænd i alderen 18-42 år forventes fremstillet i grundlovsforhør. Fire af de seks anholdte anses for at have tilknytning til den forbudte bande LTF. De er sigtet for hvidvask af et større millionbeløb.

26. november 2025

Københavns Politi

Fire personer anholdt og sigtet for kontaktbedragerier

En kvinde og tre mænd blev i går anholdt og sigtet for flere tilfælde af kontaktbedragerier begået i Københavnsområdet.