Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

5. november 2018 00:00

Fejlagtige gps-signaler førte til politiaktion i Espe

I forbindelse med den omfattende manhunt-aktion den 28. og 29. september blev der foretaget en politiaktion i landsbyen Espe på Fyn i relation til en efterlyst bil (en Volvo).

Orientering fra Københavns Politi om aktionen i Espe.

 

I forbindelse med den omfattende manhunt-aktion den 28. og 29. september blev der foretaget en politiaktion i landsbyen Espe på Fyn i relation til en efterlyst bil (en Volvo).

 

Politiaktionen i Espe fandt sted på baggrund af oplysninger om, at den efterlyste bil havde befundet sig i byen. Det har efterfølgende vist sig at være fejlagtige informationer, som er givet på baggrund af en defekt på bilens antenne, der har påvirket bilens gps-udstyr. Det ligger således nu fast, at køretøjet ikke har befundet sig i Espe. Københavns Politi vil gerne takke indbyggerne i Espe for forståelsen for det arbejde, der var nødvendigt at udføre i forbindelse med efterforskningen. Sagen vedrørende personerne i Volvoen er stadig under efterforskning i forhold til involvering i økonomisk kriminalitet.

 

Københavns Politi har ikke yderligere oplysninger. 

 

Københavns Politi
Kommunikationssektionen

Pressekontakt

Telefon: 35219260

24. september 2026

Københavns Politi

Mand tiltalt for vold under storskærmsarrangement på Islands Brygge

Anklagemyndigheden ved Københavns Politi har tiltalt en 31-årig mand for vold begået den 30. juni på Islands Brygge. Her blev en 32-årig svensk statsborger udsat for et knytnæveslag og afgik efterfølgende ved døden.

21. september 2026

Københavns Politi

Efterlyser mand mistænkt for kriminel handling i Vanløse

***OPDATERET DEN 24/9-26*** Den efterlyste mand har meldt sig selv, og vi har derfor fjernet billede og signalement fra teksten. Vi opfordrer medier og andre, der har delt billedet, til at slette eller anonymisere det. Københavns Politi deler nu billedet af en mand, som er mistænkt for at have begået en forbrydelse, der fandt sted i Vanløse den 5. juni 2026.

14. september 2026

Københavns Politi

Midlertidig restriktionszone i luftrummet over store dele af København og Amager

Fra den 16. september kl. 23.59 til den 20. september kl. 23.59 vil der blive indført en midlertidig restriktionszone i luftrummet over størstedelen af København og Amager. Restriktionszonen er indført i forbindelse med, at NATOs Militærkomité afholder konference i København den 18.-19. september.