Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

23. november 2022 08:35

Har du set denne 'Hercules' el-cykel?

El-cykel efterlyses i forbindelse med drabssag, hvor en 23-årig blev skudt på Christiania den 26. oktober 2022. Kontakt 1-1-4, hvis du har oplysninger om denne slags cykel, som blev brugt til at flygte fra stedet.

Københavns Politi

Den 26. oktober blev en ung mand skudt og dræbt på Christiania. Gerningsmanden flygtede fra stedet på en sort el-cykel, som efter alt at dømme var af mærket ’Hercules’. 

Mere specifikt drejer det sig om en damemodel med centerplaceret motor og batteri under baggagebæreren og sølvfarvede skærme foran og bagpå. Det kan ikke udelukkes, at cyklen er stjålet til lejligheden. 

”Vi vil gerne i kontakt med alle, der har fået stjålet sådan en cykel i tiden op til drabet. Vi vil også meget gerne i kontakt med dem, der på anden vis kender noget til denne cykel eller har set sådan en være efterladt et sted i Hovedstadsområdet,” siger politikommissær fra Afdelingen for organiseret kriminalitet i Københavns Politi Rasmus Nielsen. 

Hvis man finder en cykel, der ser ud som den på billedet og virker til at være efterladt, skal man ikke røre ved den, men i stedet ringe til politiet på 1-1-4 med det samme.

Pressekontakt

Telefon: 35219260

26. juni 2026

Københavns Politi

Efterforsker groft overfald på 18-årig mand

En 18-årig mand er i kritisk tilstand, efter han i nat blev udsat for et voldsomt overfald på Amager. Politiet har iværksat en omfattende efterforskning af sagen, men har endnu ikke foretaget anholdelse.

25. juni 2026

Københavns Politi

Efterforskningen af droneobservationer over Københavns Lufthavn er indstillet

Københavns Politi har gennemført en omfattende efterforskning af de anmeldelser af droneobservationer over Københavns Lufthavn, der indgik den 22. september sidste år. Efterforskningens konklusioner fremlægges på en pressebriefing i dag.

18. juni 2026

Københavns Politi

Flere anholdt i større sag om svindel på bosteder

I en sag om både groft mandatsvig og groft skatte- og momssvig har Københavns Politi i dag anholdt otte personer. To af dem fremstilles i grundlovsforhør.