Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

27. april 2022 10:38

Mand anholdt for at fremme terrorvirksomhed via sociale medier

I samarbejde med PET slog Københavns Politi tidligt onsdag morgen til i Valby, hvor en person blev anholdt.

Den koordinerede politiaktion fandt sted omkring klokken 6.00 onsdag morgen i Valby. Her blev en yngre mand anholdt. Han er sigtet for overtrædelse af straffelovens § 114e ved at have fremmet terrororganisationen Islamisk Stats virksomhed via sociale medier. 
 
”Det er yderst alvorligt, når vi anholder og sigter efter de såkaldte terrorparagraffer - også i de tilfælde, hvor de kriminelle handlinger er udøvet via sociale medier. Vi står stadig over for en længere efterforskning, og derfor håber jeg på forståelse for, at vi ikke kan gå i yderligere detaljer på nuværende tidspunkt,” siger leder af Center for speciel efterforskning i Københavns Politi, politiinspektør Dannie Rise. 
 
Den anholdte vil i løbet af onsdagen blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten på Frederiksberg. Det er dog for tidligt på nuværende tidspunkt at sige noget nærmere om tidspunkt for fremstillingen. Anklageren vil i forbindelse med grundlovsforhøret anmode om lukkede døre.

Pressekontakt

Telefon: 35219260

28. maj 2025

Københavns Politi

Mand anholdt for medvirken til kontaktbedragerier for flere millioner

Københavns Politi forventer, at der vil ske flere anholdelser i sagen

27. maj 2025

Københavns Politi

Tre mænd dømt for hadmotiveret overfald

To mænd på 18 år og en mand på 20 år er idømt fængselsstraffe for vold mod to mænd på Rådhuspladsen nytårsnat 2023-24. Retten har fundet, at overfaldet var en hadforbrydelse med baggrund i de forurettedes seksuelle orientering.

27. maj 2025

Københavns Politi

Mand anholdt efter dna-match i otte år gammel voldtægtssag

En 42-årig mand fremstilles tirsdag i grundlovsforhør med krav om varetægtsfængsling for at have voldtaget en kvinde på Amager i 2017.