Seks års fængsel til bilist i sag om uagtsomt manddrab
En 25-årig mand blev i dag idømt en fængselsstraf for uagtsomt manddrab i forbindelse med, at han med høj fart mistede herredømmet over sin bil i Frederikssundsvejstunnelen.
Hændelsen fandt sted kl. 05.25 den 13. juli 2024, hvor bilen i høj fart kolliderede med et betonelement, der var placeret i Frederikssundsvejstunnelen i forbindelse med et vejarbejde.
Den 25-årige mand blev dømt for både uagtsomt manddrab og uagtsom legemsbeskadigelse under særligt skærpende omstændigheder, og for under kørslen at have været påvirket af lattergas.
Samtidig blev han dømt for ved særlig hensynsløs kørsel at have bragt både passagerne i bilen og andre trafikanters liv i nærliggende fare. Retten fandt det bevist, at den 25-årige mand førte bilen med mindst 85 kilometer i timen på en strækning, hvor den tilladte hastighed var 50 kilometer i timen. Herefter kørte han ind i et område med vejarbejde, hvor bilen kolliderede med en betonafspærring. Ni dage senere døde den 22-årige mandlige medpassager af sine kvæstelser.
Efterfølgende blev der i bilen fundet 11 fyldte lattergasflasker samt en flaske, der var halvt fyldt.
”Sagen er desværre endnu et meget alvorligt eksempel på, hvor farligt det er at køre bil, når man er påvirket af lattergas. Det har haft store konsekvenser i denne triste sag, og jeg er tilfreds med, at retten er enig med Anklagemyndigheden i, at der her er tale om skærpende omstændigheder, hvilket vi også kan se på straffens længde,” siger anklager Josefine Samuelsen fra Københavns Politis Anklagemyndighed.
Den 25-årige mand blev desuden frakendt sit kørekort i 10 år. Han valgte at anke dagens dom.