Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

7. oktober 2020 09:35

Tre unge tiltalt for 12 gaderøverier

Københavns Politi har rejst tiltale mod tre unge under 18 år for at stå bag 12 gaderøverier ved flere S-togsstationer.

Den 1. juli 2020 blev tre drenge varetægtsfængslet i surrogat sigtet for en stribe gaderøverier i Hovedstadsområdet. Efter en større efterforskning har Københavns Politi nu rejst tiltale i sagen.

De tre tiltalte er henholdsvis 15, 16 og 17 år gamle, og ifølge tiltalen står de bag i alt 12 gaderøverier, hvor der i flere tilfælde blev truet med kniv. De fleste røverier blev begået ved eller omkring forskellige S-togsstationer. Det drejer sig om Lyngby Station, Hellerup Station, Birkerød Station, Hillerød Station, Nørreport, Flintholm Station og KB Hallen Station.

»Det er et omfattende sagskompleks med mange grove sager, hvor en solid efterforskning har ført til, at vi nu kan tiltale de tre personer for de 12 røverier. Nu skal sagen gå sin gang i retten,« siger Emil Lykke Gregersen, der er anklager i sagen. 

Udover de i alt 12 gaderøverier tiltales de tre unge også for efterfølgende vidnetrusler, da de truede de forurettede til ikke at gå til politiet. Samtidig tog de billeder af de forurettede og affotograferede deres sygesikringskort.

Pressekontakt

Telefon: 35219260

Flere nyheder

15. marts 2023

Københavns Politi

Politi efterlyser cyklende gerningsmænd til knivstikkeri

Københavns Politi efterlyser vidner, der har set to mænd køre på en el-cykel i området Sigurdsgade, Titangade, Skjolds Plads og Sifs Plads lørdag den 4. februar omkring kl. 18.

10. marts 2023

Københavns Politi

23-årig sigtet for sprængning i Dragør

Efter en intensiv efterforskning har Københavns Politi anholdt en ung mand, som mistænkes for at stå bag en eksplosion i Dragør natten til mandag.

8. marts 2023

Københavns Politi

48-årig mand og 47-årig kvinde dømt for forsøg på hvidvask

En 48-årig mand er idømt 1 år og 9 måneders fængsel for forsøg på hvidvask for over to millioner kroner, mens en 47-årig kvinde blev idømt et års fængsel i samme sag.

Forslag