Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

15. august 2024 08:00

200.000 kr. i hjælp til børn og unge

I marts annoncerede Københavns Vestegns Politi, at der kunne søges penge fra Ellen og Herman Egelunds Fond til at hjælpe børn og unge fra Vestegnen på ret vej i livet.
Nu har fonden, som Københavns Vestegns Politi bestyrer, givet fire legater på omkring 200.000 kroner til tre drenge og 20 skoleklasser på Vestegnen.

Politidirektør Kim Christiansen, Københavns Vestegns Politi

De tre drenge – en 14-årig og to 16-årige – er unge, som har brug for et skub i den rigtige retning. 
 
De ville rigtig gerne et år på efterskole, og det går i opfyldelse i disse dage, hvor de starter på efterskoler ude i landet med støtte på i alt omkring kr. 150.000 fra fonden.
 
”Det er en dybfyldt glæde at hjælpe de her knægte med at komme i skole et andet sted med gode rammer og nye venner, og jeg håber, fondens bidrag kan være med at ændre deres liv i en i positiv retning,” siger Kim Christiansen, politidirektør og formand for fonden.
 
Børns Vilkår fik 50.000 kroner i støtte til et velafprøvet tilbud, hvor skoler kan bestille en workshop om gode fællesskaber for at hindre mobning og fremme trivsel – både når eleverne omgås hinanden i klassen og i den digitale verden. Med legatet får 20 skoleklasser med hundreder af elever fra Vestegnen mulighed for at booke workshoppen gratis.  
 
Ellen og Herman Egelund fra Gladsaxe testamenterede ca. 1,9 millioner kroner til Københavns Vestegns Politi til at hjælpe børn og unge under 18 år, som har brug for et skub i den rigtige retning. Med det formål etablerede Københavns Vestegns Politi en fond, som yder tilskud til ophold på fx skoler, uddannelser og kurser eller særlige projekter og aktiviteter og foreløbig har uddelt omkring 550.000 kroner siden 2022.
 
Mere om Ellen og Herman Egelunds Fond her 

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

13. marts 2026

Københavns Vestegns Politi

Fængsel for svindel af ældre kvinde

En 32-årig kvinde er her til eftermiddag blevet dømt for bedrageri af særlig grov beskaffenhed ved at have svindlet en ældre kvinde for mindst 4,3 millioner kroner.

11. marts 2026

Københavns Vestegns Politi

Stor politiøvelse ved tre S-stationer og Brøndby Stadion

De to kommende torsdage – den 12. og 19. marts – gennemfører politiet en større planlagt øvelse ved S-stationerne Danshøj, Glostrup og Brøndbyøster samt ved Brøndby Stadion. Øvelsen kan i perioder påvirke trafikken lokalt.

11. marts 2026

Københavns Vestegns Politi

Efterlysning efter skudepisode i Måløv

Københavns Vestegns Politi offentliggør nu billede af en mand, som er mistænkt for drabsforsøg i forbindelse med skudepisoden i Måløv den 4.3