Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

6. november 2020 14:32

Markant straf for at dele video

71-årige kvinde idømt 6 måneders betinget fængsel for at have delt video af kvinde der bliver dræbt med kniv

Retten i Glostrup, Københavns Vestegns Politi

Den 71-årige kvinde fra Herlev var tiltalt for, at havde delt den såkaldte ”Marokko-video” på Facebook. Videosekvensen viser en ung kvinde blive dræbt med kniv og ifølge tiltalen skete delingen på en islamkritisk Facebook-side kort tid efter drabet. Dommen der faldt i Retten i Glostrup i går, er den hidtil hårdeste for deling af ”Marokko-videoen”.
”At lægge denne slags materiale ud offentligt er strafbart, og dommen viser med hvilken alvor retten ser på deling af sådanne billeder, siger senioranklager Peter Rask

Den 71-årige kvinde tog betænkningstid i forhold til evt anke.

 

Pressekontakt:

Senioranklager Peter Rask – 51542624
 

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

24. januar 2025

Københavns Vestegns Politi

Politi og professionshøjskole ruster lærerstuderende til at hindre digital kriminalitet

Nyt samarbejde skal styrke kommende lærere til at hjælpe børn og forældre ved kriminalitet, krænkelser og ubehagelige episoder på internettet og sociale medier.

10. januar 2025

Københavns Vestegns Politi

Politiet beslaglagde over 200 kg amfetamin - mand idømt 14 års fængsel

Tip til politiet førte til anholdelsen af en 39-årig mand fra Glostrup. Efter omfattende efterforskning kunne politiet beslaglægge over 200 kg narko.

3. januar 2025

Københavns Vestegns Politi

Politiet efterforsker drab i Hvidovre

Yngre mand fundet død i lejlighed - en mistænkt fremstilles i grundlovsforhør senere i dag