Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

4. marts 2025 11:30

Nu kan du hjælpe et barn eller en ung på ret vej

For fjerde gang er der nu åbnet for ansøgninger til Ellen og Herman Egelunds Fond, der støtter børn og unge fra Vestegnen med skoleophold, uddannelse og kurser.

Ellen og Herman Egelunds Fond logo

Fonden har til formål at hjælpe børn og unge, der har været i kontakt med retssystemet eller er i risiko for at ende i kriminalitet. Midlerne går til ophold på skoler, uddannelsesforløb og særlige aktiviteter, der kan give dem en ny og bedre retning i livet.

”Hvis du kender en udsat ung, der kunne have gavn af et skoleophold eller en anden mulighed for at komme på rette spor, så send gerne en ansøgning,” siger fondens formand, Kim Christiansen, politidirektør ved Københavns Vestegns Politi.

Støtte til børn og unge på Vestegnen
Siden 2022 har fonden uddelt penge til blandt andet efterskoleophold og fritidsaktiviteter for unge under 18 år. 

Pengene har blandt andet hjulpet:

- Unge til efterskoleophold, der giver dem en ny start og bedre fremtidsmuligheder.
- Fritidsaktiviteter, der styrker unge socialt og skaber nye positive fællesskaber.
- Projekter i samarbejde med Børns Vilkår og Red Barnet, der har hjulpet udsatte børn og unge på Vestegnen.

 

I år uddeler fonden omkring 150.000 kroner, og ansøgningsfristen er 13. april 2025. 

 

Sådan søger du
En ansøgning kræver samtykke fra barnets eller den unges værge. Den kan indsendes af forældre, lærere, socialpædagoger eller andre, der kender den unge og ved, hvordan støtten kan hjælpe. 

Vi vejleder gerne om ansøgningen. Kontakt os på telefon 4024 5773 eller mail jwu002@politi.dk.

Læs mere og ansøg her

 

Ellen og Herman Egelund fra Gladsaxe testamenterede ca. 1,9 millioner kroner til Københavns Vestegns Politi, som bestyrer en fond i deres navne, uddeler pengene over 10 år og siden 2022 har uddelt omkring 500.000 kroner. 

 

(Logo genereret med AI)

 

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

11. april 2025

Københavns Vestegns Politi

Klubleder hædret med Politidirektørens Pris

Mandag blev klubleder Per Christoffersen i ’Klub 5’inn’ i Hedehusene mildt sagt overrasket. For midt under et møde i klubben troppede der pludselig en politidirektør, lokalbetjente, en borgmester, samarbejdspartnere, kolleger og presse op med flag og klapsalver.

4. april 2025

Københavns Vestegns Politi

1,2 mio. kroner er uddelt - nu kan du søge

Har du en idé til en aktivitet, der kan forebygge narkomisbrug eller oplyse om konsekvenserne af stoffer? Nu har du chancen for at søge økonomisk støtte til dit projekt.

4. april 2025

Københavns Vestegns Politi

Fire anholdt efter knivstik i Taastrup

Politiet har anholdt fire personer efter et voldsomt slagsmål torsdag aften på Gadehavegårdsvej i Taastrup, hvor to unge mænd blev stukket med kniv.