Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

12. august 2019 15:40

To mænd fængslet for omfattende hæleri

Retten i Glostrup har her til eftermiddag varetægtsfængslet to mænd. De er mistænkt for hæleri i forbindelse med tyvekoster fra en række indbrud siden nytår – blandt andet i Bagsværd

Københavns Vestegns Politi

De to mænd blev i samarbejde med Nordsjællands Politi anholdt i går på en adresse i Ølstykke. Her fandt politiet en lang række tyvekoster – blandet andet fra et indbrud hos et boligselskab i Bagsværd i slutningen af juli. Da der også blev fundet mulige tyvekoster fra andre indbrud, er politiet nu i gang med at finde de rette ejermænd.
De to mænd er fængslet foreløbigt frem til den 23. august. De nægter sig skyldig.

 

Pressekontakt:

Anklagerfuldmægtig Liv Amnitsbøl via Pressetelefon 40263704
 

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

3. september 2026

Københavns Vestegns Politi

Politiet søger vidner efter muligt stenkast fra motorvejsbro

En bil blev i går aftes ramt på Amagermotorvejen ved afkørslen til Avedøre Holme. Ingen personer kom til skade. Københavns Vestegns Politi søger vidner, som kan have set noget mistænkeligt.

27. august 2026

Københavns Vestegns Politi

Politiet søger vidner til voldsepisode på Damhustorvet

Københavns Vestegns Politi søger vidner til en voldsepisode, som fandt sted på Damhustorvet i Rødovre omkring klokken 01.10 natten til søndag den 16. august.

18. august 2026

Københavns Vestegns Politi

To køretøjer beslaglagt for vanvidskørsel

Københavns Vestegns Politi beslaglagde i weekenden to køretøjer efter markante hastighedsovertrædelser i Hvidovre og Glostrup. Begge sager behandles som vanvidskørsel.