Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestjyllands Politi

Nyhed

28. august 2024 14:26

To tyske drenge er afgået ved døden efter sandskred

De to drenge, der søndag blev begravet under et sandskred i Nr. Vorupør, er afgået ved døden.

Region Midtjylland har i dag oplyst til Midt- og Vestjyllands Politi, at de to tyske drenge på henholdsvis ni og 12 år, der søndag blev begravet i sandet under et sandskred i Nr. Vorupør, er afgået ved døden tirsdag aften. Begge drenge er fra München-området.

De to drenges familier ønsker, at deres taknemmelighed over den støtte og hjælp, de har modtaget fra lokalbefolkningen og alle involverede dele af beredskabet, bliver videregivet.

Midt- og Vestjyllands Politi betragter fortsat sagen som en tragisk ulykke.

Midt- og Vestjyllands Politi har ikke yderligere kommentarer til sagen.

 

 

Zwei Deutsche Jungen sind nach Erdrutschunglück gestorben

Die zwei deutschen Jungen, die Sonntag in Nr. Vorupør in einem Erdrutschunglück schwer verletzt wurden, sind beide gestorben.

Region Mitteljütland hat heute mitgeteilt, dass die zwei deutschen Jungen (9 und 12), die Sonntag in Nr. Vorupør unter Sandmassen begraben wurden, beide ums Leben gekommen sind. Beide kommen aus der Umgebung von München.

Die zwei Familien der Jungen möchten deren Dankbarkeit für die Anteilnahme und Hilfe der Bevölkerung ausdrucken.

Die Polizei in Mittel- und West Jütland hat die Sache als tragischen Unfall eingestellt.

Die Polizei hat keinen weiteren Kommentar zu dem Fall.

Pressekontakt

Telefon: 51731906
 

12. juli 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

37-årig anholdt for drab i nat

En 32-årig beboer på et asylcenter i Holstebro er i nat afgået ved døden efter knivstik. En anden beboer er anholdt og vil i dag blive fremstillet i grundlovsforhør.

30. juni 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Dødfunden kvinde fortsat ikke identificeret

En ældre kvinde blev i vinter fundet død på en mark i Thy. Trods ihærdige forsøg, har politiet endnu ikke fået identificeret kvinden og vil derfor fortsat gerne høre fra folk, der kan have en idé om, hvem kvinden er.

25. juni 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Ny anholdelse i drabssag fra Herning

En 16-årig dreng er i dag blevet anholdt i forbindelse med sagen, hvor en 21-årig kvinde den 7. april blev dræbt med kniv i Herning. To andre, der blev anholdt tirsdag, er løsladt igen.