Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestjyllands Politi

Nyhed

21. januar 2025 15:02

Tre mænd løslades i sag om dødsfald i Sønder Felding

Det meste af natten og formiddagen har Midt- og Vestjyllands Politi arbejdet omkring Strøget i Sønder Felding, efter en 29-årig, rumænsk mand er afgået ved døden. Tre mænd har været anholdt i sagen. De er nu løsladt.

Lidt efter klokken 01.00 natten til tirsdag modtog Midt- og Vestjyllands Politi en anmeldelse om en tilskadekommen mand i Sønder Felding. Da den første patrulje nåede frem, iværksatte den livreddende førstehjælp, men den 29-årige mands liv stod ikke til at redde, og han blev erklæret død lidt før klokken 02.00.

Omkring en halv time senere anholdt Midt- og Vestjyllands Politi tre mænd på en adresse ikke langt fra den adresse, hvor den afdøde blev fundet. Det skete på baggrund af, at det ikke kunne udelukkes, at dødsfaldet skete som følge af vold.

Der har været afholdt obduktion og der er på baggrund af den ikke grundlag for at antage, at der ligger et kriminelt forhold bag dødsfaldet. Derfor er de tre anholdte blevet løsladt.

”Når vi kommer ud til et dødsfald, hvor vi ikke umiddelbart kan identificere en dødsårsag, eller hvor der er omstændigheder ved dødsfaldet, der virker mistænkelige, skal vi være lige så grundige, som i sager hvor det er mere åbenlyst, at der er sket en forbrydelse. På baggrund af vores undersøgelser i denne sag er der ikke noget der tyder på, at der er sket en forbrydelse, og vi har derfor løsladt de anholdte”, fortæller politikommissær og efterforskningsleder Theis Thylstrup.


Pressekontakt

Telefon: 51731906
 

26. marts 2026

Midt- og Vestjyllands Politi

17-årig svensk pige dømt for drabsforsøg

En svensk pige er i dag blevet fundet skyldig i drabsforsøg. Som 15-årig var hun sammen med en 14-årig svensk pige hyret til at dræbe en mand i Lind nær Herning.

26. marts 2026

Midt- og Vestjyllands Politi

Forny dit jagttegn inden 1. april og undgå bøvl og ekstraudgifter

Hvert år får et antal jægere unødigt ekstraudgifter til en ny våbentilladelse, fordi jægerne ikke har fornyet deres jagttegn inden 1. april. Tjek digital post for sikker bekræftelse på, at jagttegnet er fornyet.

25. marts 2026

Midt- og Vestjyllands Politi

To varetægtsfængslet i sag om rufferi

En mand og en kvinde er sigtet for rufferi efter indsats på en række adresser, hvor politiet mener, de sigtede har stået for ulovlig bordeldrift.