Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestjyllands Politi

Nyhed

19. juni 2026 07:03

Udenlandske fartsyndere lægger millioner i statskassen

41 millioner kroner - så mange penge har udenlandske bilister på halvandet år lagt i statskassen, efter Politiets Administrative Center har fået bedre mulighed for at sende bøder til fartsyndere uden for landets grænser.

Det har været godt for statskassen, at medarbejderne i Politiets Administrative Center i omkring halvandet år har brugt det fælles europæiske system Eucaris i alle sager med udenlandske køretøjer fra politiets automatiske trafikkontrol (ATK). I den periode er der nemlig kommet 41.259.158 kroner ind fra udenlandske bilister, der har kørt for stærkt i Danmark.
Frem til slutningen af 2024 er de fleste ATK-sager vedrørende udenlandske køretøjer uden for de nordiske lande blevet henlagt, blandt andet fordi den tekniske understøttelse ikke var på plads, ligesom der var udfordringer med at identificere ejeren eller føreren af køretøjet.

Men siden december 2024 har politiet prioriteret kræfter til i højere grad at komme efter de udenlandske fartsyndere. ATK-sager med udenlandske køretøjer kræver stadigt væsentligt flere ressourcer end ATK-sager med danske køretøjer, da det indtil videre ikke har været muligt i samme grad at automatisere sagsbehandlingen, når det gælder de udenlandske bilister. Alligevel mener politiet, at det er umagen værd.

"Det handler om trafiksikkerhed og om danskernes retsfølelse. Det er naturligvis urimeligt, hvis udenlandske bilister helt omkostningsfrit kan køre for stærkt, mens danskere bliver straffet. Målet med politiets ATK-indsats er at få hastigheden ned og trafiksikkerheden op. Og selv om vi fortsat er nødt til at bruge en hel del flere ressourcer på de udenlandske ATK-sager, så optimerer vi hele tiden processerne, så vi gør arbejdet så effektivt som overhovedet muligt inden for de rammer, vi har", siger Marianne Tirsvad Tholstrup Hansen, der er afdelingschef for Politiets Administrative Center.

 

 

Om Politiets Administrative Center

Politiets Administrative Center (PAC) hører hjemme i Midt- og Vestjyllands politikreds, men er et nationalt center, som på en række områder varetager sagsbehandlingen for hele dansk politi, herunder også politiet på Færøerne og i Grønland.
Det gælder for eksempel sagsbehandling af tilladelser til blandt andet våben, registrering af afgørelser i Kriminalregisteret, opkrævning af bøder og udstedelse af bøder i sager fra den automatiske trafikkontrol.

Pressekontakt

Telefon: 51731906
 

1. juli 2026

Midt- og Vestjyllands Politi

Midlertidigt militært område ved banegården i Holstebro

Et område ved banegården i Holstebro bliver midlertidigt militært område fra midnat mellem den 1. og den 2. juli 2026.

22. juni 2026

Midt- og Vestjyllands Politi

Fire nye anholdelser relateret til aktuel konflikt

Fire mænd i alderen 18 til 22 år er anholdt og forventes klokken 12.00 i dag, mandag den 22. juni 2026, fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Herning.

18. juni 2026

Midt- og Vestjyllands Politi

Fire udlændinge varetægtsfængslet for tyveri af entreprenørmaskine

Onsdag blev fire polske mænd varetægtsfængslet for at have stjålet en minilæsser fra en byggeplads i Silkeborg.