Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestsjællands Politi

Døgnrapport

2. juni 2026 09:58

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 2. juni 2026

Pige ramt af hagl på trampolin - Ægtepar forhindrede vanvidskørsel - Kvinde overrasket af blotter.

 

Læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 1. juni 2026 kl. 07.00 til 2. juni 2026 kl. 07.00.


Døgnets anmeldelser vedrørende:

 

Indbrud i virksomhed/forretninger:

Ringstedvej, Ringsted

Indbrud i villa/lejlighed/landejendom:

Hanehøjvej, Hvalsø
Bakkendrupvej, Store Fuglede

Indbrud i fritids-/sommerhus:

Ingen

Indbrud i skole og institutioner mv.:

Kirkevejen, Viby Sj.

Tyveri fra køretøjer:

Personbiler:
Lyngageren, Svogerslev, Roskilde
Sankt Hans Gade, Roskilde

Varebiler/lastbiler:
Ingen

Brand i rækkehus - Peblingevej, Roskilde

Kl. 08.48 kom et alarmopkald om brand i et rækkehus i Roskilde. Beboeren blev reddet ud af hjemmeplejen, og blev kørt til tjek på sygehuset for røgforgiftning. Ilden blev slukket, og det viste sig at branden var startet på et komfur ved en tændt kogeplade.

Knallertkontrol - Svebølle - Kalundborg

Kl. 09.00 var nærbetjente på knallertkontrol på en uddannelsesinstitution i Svebølle. En lille knallert havde en defekt forbremse, ulovlig udstødning og havde ingen nummerplade på, selvom den burde. En anden havde en ulovlig udstødning, så den kunne køre hurtigere end tilladt. Politiet fandt frem til ejerne ud fra stelnummeret. De to knallertejere, en 17-årig ung mand fra Kalundborg, og en 16-årig ung mand fra Svebølle blev vejledt om at bringe knallerten i lovlig stand, da politiet ellers ville følge op med en bøde.

Kvinde overrasket af blotter - Universitetsvej, Himmelev - Roskilde

Kl. 12.48 anmeldte en 46-årig kvinde fra København, at hun søndag aften havde gået en tur i en lille skov i Himmelev. Mens hun sad på træstub hoppede en mand frem foran hende ca. 50 meter fremme og begyndte at onanere. Hun skyndte sig hen til sin bil og kørte fra stedet.

Manden beskrives som: 25-30 år, 180 cm høj, solbrun, mørkt slikhår, lyse bukser, sort T-shirt og en gammel ring på sin højre hånd. Ring til politiet på tlf. 114, hvis du har oplysninger om den beskrevne mand.

Ægtepar forhindrede kørsel med vanvidspromille - Køge Bugt Motorvejen, Karslunde, Greve

Kl. 19.01 anmeldte et ægtepar på Rastepladsen ved Karslunde Vest, at de havde stoppet en udenlandsk bilist, som var alt for beruset til at køre videre derfra. Så parret havde taget nøglerne fra den berusede mand og ringede til En patrulje kørte til stedet, hvor de anholdt en 52-årig mand fra Ungarn, som havde en promille et godt stykke over 2,0. Han blev taget med til en blodprøveudtagelse og efterfølgende taget med på stationen og sat i detentionen.

Bilen var ejet af et dansk byggefirma, så patruljen kontaktede direktøren og gjorde ham bekendt med, at bilen blev beslaglagt til sagen. Den 52-årige mand er fortsat i politiets varetægt mens hans sag behandles.

 

Ramt af hagl på trampolin - Vestervang, Solrød Strand

kl. 20.08 kom anmeldelse om, at en mindreårig pige var blevet ramt af et hagl, da hun hoppede trampolin i haven i et villakvarter i Solrød Strand. Faren til pigen var gået op på trampolinen for at se, om han kunne afklare, hvor haglet kom fra. Også han blev ramt af et hagl, hvorefter han kontaktede politiet.

Pige fik en skramme af haglet, men ingen kom noget alvorligt til. Politiet undersøgte stedet for spor og foretog forhøringer i nabolaget, men det har endnu ikke været muligt at fastlægge, hvorfra haglene var afskudt. Sagen efterforskes som grov vold, og politiet vil meget gerne i kontakt med borgere, som har kendskab til brug af luftgevær i området. Ring til politiet på tlf. 114.

 

Solouheld - Baunehøjvej, Roskilde

Kl. 03.36 mistede en bilist herredømmet over bilen på Baunehøjvej mod vest, formentlig fordi han bukkede sig ned for at samle en cigaret op, som han havde tabt på gulvet. Den 26-årig mand fra Roskilde påkørte en lysmast og et træ før bilen stoppede i en mindre skov. Den 26-årige slap uskadt fra uheldet, og patruljen registrerede uheldet.


 Pressekontakt

 

 

Kommunikationschef Thomas Kristensen

E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

Maria Sander Hansen
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210
Charlotte Tornquist
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

 

1. juni 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 1. juni 2026

Mange trick- og lommetyveri i weekenden - Flere sager om vold og uro i nattelivet - Tre mænd sigtet for indbrud i varebil.

29. maj 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 29. maj 2026

To fængslet for kobbertyveri, to anholdt for tyveri af diesel og stjålne maskiner fundet i kælderrum - læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 28. maj 2026 kl. 07.00 til 29. maj 2026 kl. 07.00.

28. maj 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 28. maj 2026

Tyveri af dyrt inventar i biler i Greve - Narkofund i skur - Mand sigtet for at kaste kanonslag efter piger.