Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 29. oktober 2025
Læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 28. oktober 2025 kl. 07.00 til 29. oktober 2025 kl. 07.00.
Døgnets anmeldelser vedrørende:
Indbrud i virksomhed/forretninger:
Ingen
Indbrud i villa/lejlighed/landejendom:
Mørbjergvænget, Roskilde
Elmevænget. Kirke-Såby
Gevninge Bygade, Roskilde
Knudsvej, Kirke-Hyllinge
Indbrud i fritids-/sommerhus:
Lindevej, Store-Fuglede
Kærvej, Kirke-Hyllinge
Indbrud i skole og institutioner mv.:
Ingen
Tyveri fra køretøjer:
Ingen
Kvinde bedraget af falsk datter – Himmelev, Roskilde
Kl. 08.08 anmeldte en kvinde i 70’erne, at hun var blevet udsat for bedrageri mandag aften. Kvinden havde skrevet sms-beskeder med en person, der udgav sig for at være kvindens datter. Den falske datter påstod, at hun havde mistet sin mobiltelefon og derfor være nødsaget til at købe en ny, som man dog ikke kunne ringe til og fra – derfor foregik korrespondancen over sms. ”Datteren” bad om hjælp til at få dækket udgiften på 9000 kr. til den nye telefon. Det hele viste sig at være bedrageri, fandt kvinden ud af, da hun kontaktede andre familiemedlemmer vedrørende historien. Politiet efterforsker sagen.
Jagtulykke – Bognæsvej, Roskilde
Kl. 11.44 modtog politiet en anmeldelse om en jagtulykke, hvor en kvinde var blevet ramt af hagl. Politiet undersøgelser viste, at en 65-årig kvinde var blevet ramt af hagl i ansigtet og på overkroppen i forbindelse med fasanjagt i området. Skuddene var affyret af en 40-årig jæger fra Nordsjælland. Politiet skal nu undersøge omstændighederne omkring ulykken nærmere og afhøre jægeren og den 65-årige kvinde, herunder skal det afklares, om der er sket overtrædelse af lovgivningen. Kvinden er indlagt til behandling på sygehuset. Hun har ikke fået livstruende skader.
Ældre kvinde fik stjålet mulepose – Bjæverskovhusene, Bjæverskov – Køge
Kl. 14.31 anmeldte en kvinde på 89 år, at hun kl. 10 havde befundet sig på et stisystem, hvor hun havde samlet blade. Kvinden havde i den forbindelse bevæget sig væk fra sin rollator, hvorpå der hang en mulepose med flere personlige ejendele. Kvinden bemærkede en mand løbe forbi kvinden, og hun opdagede først da manden var forsvundet, at hendes mulepose var væk. Den indeholdt en toilettaske, mobiltelefon af mærket DORO 8210, en pung med 400 kr. i kontanter, sundhedskort samt kreditkort. Personer med oplysninger i sagen, bedes kontakte politiet på 114.
Bedrageri – Odsherred og Roskilde
Kl. 15.35 anmeldte en kvinde i 70’erne fra Odsherred, at hun var blevet bedraget en time tidligere. Kvinden var blevet overtalt til at udlevere flere betalingskort, guldsmykker samt andre smykker. Derudover var der hævet 6000 kr. fra kvinden konto.
Kl. 16.15 modtog politiet endnu en anmeldelse om bedrageri i Odsherred, der er foregået tirsdag mellem kl. 12-14. En kvinde på 80 år blev narret til at udlevere sit betalingskort til en svindler. Det er uvist om kortet, der nu er spærret, er blevet misbrugt.
KL. 16.51 indløb endnu en anmeldelse om bedrageri, denne gang var det foregået i Himmelev, hvor en ældre kvinde var blevet narret til at udlevere sit betalingskort. Kvindens kort blev efterfølgende misbrugt, da der blev hævet 15.000 kr. samt forsøgt hævet yderligere 2000 kr.
Politiet efterforsker sagerne.
Ulovlig parkering på handicapparkering udløste bøder – Lundehusene, Greve
Kl. 15.59 var en patrulje forbi en parkeringsplads, hvor tre biler holdt ulovligt parkeret på handicapparkeringen. De tre bilister har fået en bøde.
|
Pressekontakt
|
Kommunikationschef Thomas Kristensen E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk |
| Maria Sander Hansen E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk Telefon: 25426210 |
Charlotte Tornquist E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk Telefon: 25426210 |