Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestsjællands Politi

Døgnrapport

18. marts 2019 13:30

Uddrag af døgnrapport fra fredag 150319 kl 0700 til mandag 180319 kl 0700

(Uddrag af døgnrapport, pressemeddelelser m.v. bliver dagligt opdateret på www.politi.dk – Midt- og Vestsjællands Politi og app’en POLITI. Følg os på Twitter: @MVSJPoliti).

Døgnrapport

Weekendens anmeldelser vedrørende:

 

Indbrud i virksomhed/forretninger:

Sjællandsgade, Ringsted
Sct. Hansgade, Ringsted
Stenhusvej, Holbæk
Ydervang, Holbæk
Trekroner, Biltris, Kirke-Hyllinge
Avnstrupvej, Hvalsø


Indbrud i villa/lejlighed/landejendom:

Smedelodden, Stig Bjergby, Mørkøv
Rugvej, jyllinge
Ibsensvej, Køge
Søen, Karlslunde
Tellusvej, Jyllinge
Egelundsvej, Strøby Egede, Køge
Hvedevænget, Herfølge
Årøjel, Greve
Varpelevvej, Strøby
Ellebjergvej, Jyderup
Engparken, Karlslunde
Vedbækvej, Køge
Spættevænget, Ejby, Lille-Skensved
Holger Drachmannsvej, Benløse, Ringsted
Ullehøj, Borup
Strandbakken, Kalundborg
Tveje-Merløse, Holbæk
Mølleskovvej, Greve
Ringstedvej, Kvanløse, Holbæk

Indbrud i skole og institutioner mv.:

Nørre Alle, Kalundborg
Søtoftevej, Søtofte, Ringsted
Jernbanevej, Jyderup

Fredag – lørdag:


"Bestil en betjent" til parkeringsproblemer – Sønderlundsvej, Roskilde

Kl. 0745 var politiet til stede ved Sct. Jørgens Skole, fordi der var blevet ”bestilt en betjent” til at lave en kontrol af de biler, der parkerer ulovligt på stedet i forbindelse med at elever afleveres i skole. Der blev udstedt en parkeringsafgift på stedet, og mange bilejere nåede at flytte deres biler, da de så politiet var der. Beboerne i området var meget glade for politiets tilstedeværelse, da de tilkendegav, at der dagligt var problemer med biler ved aflevering af børn.

Lille knallert kunne køre stærkt, men ikke bremse – Butterup, Regstrup – Holbæk

Kl. 1110 standsede færdselspolitiet en lille knallert, der blev ført af en 48-årig mand fra Regstrup, for at lave en rutinemæssig kontrol. Knallerten blev målt på rullefelt til at køre 58,2 km/t, selvom den højst tilladte hastighed for en lille knallert er 30 km/t. Politiet undersøgte knallerten, der viste sig at have en defekt forhjulsbremse. Politiet sigtede den 48-årige for overtrædelserne. Sagen lægges op til at give en betinget frakendelse af retten til at føre lille knallert samt en bøde.

Frakendt kørekortet og spirituspåvirket – Grevinge Kanalvej, Grevinge – Odsherred

Kl. 1650 blev en 22-årig mand fra Højby Sj. standset i en personbil, da politiet ville lave en rutinekontrol. Føreren viste sig at være frakendt førerretten i forbindelse med et færdselsuheld, hvor den 22-årige var spirituspåvirket. Den 22-årige var også spirituspåvirket ved dagens kontrol, så han blev anholdt og fik taget en blodprøve. Når svaret på blodprøven kommer, vil den 22-årige få sin sag afgjort ved et retsmøde.

Spirituskørsel med baby, Lyngvej, Jyderup Lyng, Vig – Odsherred

Kl. 1757 standsede politiet en personbil, der blev ført af en 29-årig kvinde fra Rørvig. Med i bilen var hendes 31-årige kæreste og deres 4 mdr. gamle baby. Føreren viste sig at være spirituspåvirket, så hun blev sigtet, anholdt og fik udtaget en blodprøve, hvorefter hun blev løsladt. Når resultatet af blodprøven kommer, vil den 29-årige høre nærmere fra politiet. Politiet orienterede de sociale myndigheder om episoden i forhold til babyens trivsel.

Bil væltede ved helleanlæg – Sønderlundsvej, Roskilde

Kl. 1916 kørte 49-årig kvinde fra Roskilde galt, da hun kørte ad Sønderlundsvej mod nord og ramte et helleanlæg. Bilen endte som følge af uheldet på siden, og føreren var kortvarigt fastklemt i bilen. Politi og brandvæsen kom frem til stedet, men da var hun kommet ud af bilen. Den 49-årige slap fra uheldet med knubs og en stor forskrækkelse, men der skete stor skade på bilen.

Kraftigt narkopåvirket fører – Greve Landevej, Greve

Kl. 2212 fik politiet en anmeldelse fra en bekymret bilist, der oplyste, at han kørte bag en bil, der kørte meget usikkert. Bilen kørte slingrende, nogle gange hurtigt, for derefter at sænke hastigheden til omkring 20 km/t. Anmelderen fulgte efter den slingrende bil, hvor han forsøgte at få bilen til at standse. Da bilens stansede ved Greve Landevej, tog anmelderen kontakt til føreren, der ikke var i stand til at stå på sine ben, men faldt flere gange. En patrulje kom frem til stedet, hvor de skønnede førerens tilstand til at være behandlingskrævende, så de tilkaldte en ambulance. Føreren viste sig at være en 23-årig mand fra Tune, der blev kørt til sygehuset med en mistanke om, at han havde indtaget nogle stoffer. Den 23-årige blev behandlet på sygehuset og fik samtidig udtaget en blodprøve, der skal vise hvilket stof, den 23-årige havde indtaget. Den 23-årige forklarede ved en genafhøring søndag, at han havde indtaget stoffet GHB, og at det havde slået ham helt ud mens han kørte, så han var holdt ind til siden.

Når resultatet af blodprøven kommer, vil den 23-årige blive orienteret om resultatet af prøven, samt hvad der videre skal ske i sagen. Den 23-årige slap fra køreturen uden at skade sig selv eller andre, men politiet vil gerne rose den opmærksomme borger fulgte efter bilen, da det kunne være gået rigtig galt.

Påvirket på knallert – Kalundborgvej, Gørlev Sj. – Kalundborg

Kl. 0208 sigtede og anholdt politiet en 22-årig mand lokalområdet, der kørte spiritus og narkokørsel på en lille knallert. En narkometertest viste, at han foruden spiritus havde indtaget kokain. Han fik udtaget en blodprøve, hvorefter han blev løsladt. Han vil høre mere fra politiet, når resultatet af blodprøven kommer.

Mand anholdt i sommerhus – Sitkavej, Nykøbing Sj. – Odsherred

Kl. 0252 fik politiet anmeldelse fra en nabo om, at der blev knust en rude til et sommerhus. En patrulje kørte til stedet, hvor de fandt frem til et sommerhus, hvor en 32-årig mand fra Stenløse havde taget ophold. Manden blev anholdt og sigtet for indbrud. I mandens taske fandt politiet nogle pyntegenstande, som han havde taget fra sommerhuset. Da han var spirituspåvirket og uligevægtig blev han taget med i detentionen til afrusning, og han blev senere afhørt til sagen. Manden blev løsladt senere på formiddagen, men er fortsat siget i sagen.

Spirituskørsel – Dybekær, Gørlev Sj. – Kalundborg

Kl. 0315 blev en 21-årig mand fra Gørlev sigtet og anholdt for spirituskørsel i en personbil. Han fik udtaget en blodprøve og blev løsladt. Når svaret på prøven kommer, vil han høre mere fra politiet.


Lørdag – søndag


Truende mand – Hundige Station

Kl. 09334 ringede en medarbejder fra DSB til politiet, fordi en 32-årig mand fra København var truende over for andre passagerer og medarbejderne i toget. Under samtalen med anmelderen forlod manden toget og befandt sig nu på stationen, hvor han forhindrede toget i at køre videre. Politiet kørte ud til stationen og fandt manden, der fortsat var truende og udadreagerende. Derfor blev han anholdt og indbragt til Roskilde Politistation. Senere på dagen blev han løsladt, da han var faldet til ro.

Voldeligt optrin efter sammenstød på parkeringsplads – Arenaskolen i Greve

Kl. 1143 ringede en 46-årig mand fra Greve og anmeldte, at han dagen forinden havde haft et sammenstød med en mand på en parkeringsplads ved skolen, da han skulle sætte sin søn af. Da den 46-årige mand skulle køre fra stedet, bakkede en ældre mand ind i hans bil. Da de to skulle udveksle forsikringspapirer, følte den 46-årige mand sig overfuset, og optrinnet blev voldeligt.
Den forurettede vil i dag mandag tale nærmere med politiet om hændelsen, så hændelsesforløbet kan fastlægges og parterne kan afhøres i sagen.

Drak øl i bilen – Ørslevgade i Ringsted

En opmærksom borger ringede kl. 1642 til politiet og fortalte, at han havde set to mænd sidde i bilen og drikke øl. Borgeren, en 40-årig mand fra lokalområdet, havde set de pågældende personer drikke mindst to øl i bilen, og borgeren frygtede nu, at de snart ville starte bilen og køre derfra i påvirket tilstand.
Politiet kørte derfor ud til stedet og traf ejeren af bilen, som rigtigt nok fortalte, at han havde drukket to øl, og at han derfor ville vente med at køre derfra. Politiet vil gerne takke borgeren for at anmelde sine observationer.

Færdselsuheld med cyklist – Rundkørslen på Kalundborgvej/Holbæk

Kl. 1751 kom en 22-årig mand fra Holbæk kørende i bil ind i rundkørslen og ud af første vej. Her kom en 55-årig mand fra Holbæk kørende på cykel på cykelstien og kørte ind i siden på bilen, selvom cyklisten havde vigepligt i rundkørslen.
Cyklisten blev efterfølgende kørt til Holbæk Sygehus for at blive undersøgt for skaderne. Manden slap fra uheldet med knubs.

 

Muligt butikstyveri – Roskildevej, Ringsted 

Kl. 1330 ringer anmelder ind og fortæller, at hans arbejdsplads, Hubertushuset i Ringsted, muligvis har vært udsat for butikstyveri. To mænd indfandt sig i forretningen, og medarbejderne observerede mistænkelig adfærd. Den ene af de ansatte stoppede mændene, og her tabte en af mændene varer fra butikken til en værdi af 15.000 kroner. Varerne var gemt under mændenes jakker, og de stak af fra stedet kørende i en sort Opel Grandland. Personalet er ikke sikre på, om mændene har nået at få andre varer ind under jakkerne, og derfor vil politiet gerne tale med dem.
De to mænd beskrives som: østeuropæisk af udseende og kraftig af bygning. Politiet vil gerne tale med borgere, der har set de to personer på pågældende tidspunkt, eller andre, der har oplysninger i sagen.

 

Eftersættelse endte i færdselsuheld – Ejby, Kirke Hyllinge -Lejre

Kl. 2240 ville en patrulje bringe en bil til standsning på Kvarmløsvej for en rutinemæssig kontrol af bil og fører. Bilens fører efterkom ikke patruljens signal om, at han skulle standse, og derfor eftersatte patruljen. Flere patruljebiler kørte efter bilen, som kørte mod nord ad Elverdamsvej med meget høj fart. Derefter kørte bilen gennem Ejby ad Asner Rasmussensvej, hvorefter køretøjet forulykkede på Ejby Havnevej. Én person løb væk fra bilen, mens patruljen fik anholdt føreren af bilen, der var en 24-årig mand fra Skibby. Den undløbne person, en 20-årig mand fra Skibby blev efter kort tid udfundet af en hundepatrulje. Føreren blev testet positiv for narkotika og blev fundet i besiddelse af to knive. Under kørslen blev der flere gange konstateret overtrædelser af færdselsloven, og på bilen var påmonteret stjålne nummerpladser. De to mænd vil høre nærmere fra politiet om deres optræden lørdag aften.

 

Færdselsuheld med fører påvirket af alkohol og narkotika – Slæggerupvej, Roskilde

Kl. 2326 kom politiet ud til et solouheld, hvor en 29-årig mand fra København var forulykket med sin bil i en rundkørsel. Føreren havde kørt ligeud gennem en rundkørsel og havde ramt både et skilt og en sten, så bilen var endt på taget. Føreren blev testet positiv for alkohol og narkotika og vil derfor senere høre fra politiet om sagen.

 

Røveri/truende adfærd - Grønnegade - P-plads ved Gråbrødre Skole, Roskilde

Kl. 0140 var 18-årig mand fra Roskilde i byen, da han fik blodnæse uden grund. Han gik forbi en bil, der holdt i tomgang. I bilen sad tre mænd, som den 18-årige gik hen til, og spurgte efter noget papir. Han fik en kleenex, hvorefter mændene spurgte, om han havde nogen stoffer eller penge. Det afslog den 18-årige, hvorefter de tre mænd blev truende over for den 18-årige. Den ene gik helt tæt på den forurettede og bad ham udlevere sine penge. Forurettede udleverede 400 kr til mændene, da han frygtede at de ellers ville slå ham. De tre mænd sad i en mindre hvid bil. De beskrives som:

A: Mand, Mellemøstlig af udseende, 20-30 år, 170-180 cm, Kropsbygning: Almindelig, Hudfarve: Brun, Hårfarve: Sort, Hårlængde: Kort, Yderligere kendetegn: Fuldskæg, kortklippet i siderne, Talte: Dansk med accent, Iført: Mørk dunjakke, sorte cowboybukser, almindelige sneakers sko måske Nike., Genkendes: Ja

B: Mand, Mellemøstlig af udseende, 20-30 år, 170-180 cm, Kropsbygning: Almindelig, Hudfarve: Brun, Hårfarve: Sort, Hårlængde: Kort, Talte: Dansk med accent, Iført: Mørkt tøj

C: Mand, Mellemøstlig af udseende, 20-30 år, 170-180 cm, Kropsbygning: Almindelig, Hudfarve: Brun, Hårfarve: Sort, Hårlængde: Kort, Talte: Dansk med accent, Iført: Mørkt joggingtøj.

Politiet efterlyser vidner i sagen. Kontakt politiet på tlf. 114, hvis du har set de beskrevne mænd natten til søndag, eller hvis du i øvrigt har oplysninger i sagen.

 

Uro og uorden på diskotek – Hersegade, Roskilde

Kl. 0305 blev politiet kontaktet, fordi der var uro i forbindelse med en koncert på Garbos i Roskilde. To grupper af personer var kommet i uoverensstemmelse, og var derfor røget i totterne på hinanden. Politiet kom til stedet med flere patruljer og fik ro på gemytterne. Koncerten blev gennemført, og der faldt ro på stedet.

 

Uro i nattelivet mellem lørdag og søndag i Roskilde

I løbet af natten var politiet flere gange til stede på diverse restaurationer, diskoteker og på Roskilde Station, hvor flere mennesker forstyrrede den offentlige orden. Politiet måtte bortvise en person, og der var flere anholdte i løbet af natten, der enten nægtede at forlade et udskænkningssted eller optrådte chikanerende eller truende over for borgere, personale eller politiet. 

 

En bortvist person fra Roskilde Station var en 21-årig mand fra Hørsholm, der ikke ville forlade bussen kl. 0617.

 

En 26-årig mand fra Holbæk blev anholdt kl. 0640 for at råbe af politiet og forstyrre den offentlige orden i bymidten.

 

En 20-årig mand fra Valby og en 19-årig mand fra Holbæk blev kl. 0424 og kl. 0410 anholdt for sammen med to grupperinger at have indledt

slagsmål ud for Mulligans Pub.

 

En 19-årig mand fra Jægerspris blev anholdt kl. 0350 for at forstyrre den offentlige orden på gaden i Roskilde, hvor han fornærmede politiet og nægtede at forlade stedet.

 

En 18-årig mand fra Roskilde blev anholdt kl. 0330, da han nægtede at forlade Garbos i Roskilde i forbindelse med en sammenstimling af mennesker, der forstyrrede den offentlige orden.

 

En 20-årig mand fra Hedehusende blev anholdt kl. 0215, da han udviste truende og udfarende adfærd over for en dørmand på Dansebaren i Roskilde og nægtede at forlade udskænkningsstedet.

 

En 20-årig mand fra Ringsted blev kl. 0243 anholdt, da han nægtede at forlade Gustav Wieds Vinstue i Roskilde, efter politiet tre gange havde bedt ham om at gå.


Søndag – mandag:

 

Frakendt førerretten og narkopåvirket – Dyremosevej, Jyderup – Holbæk

Kl. 1020 standsede politiet en 28-årig mand fra Mørkøv, der kørte i en personbil. Han var frakendt førerretten i forbindelse med en sag om spirituskørsel. Patruljen kontrollerede den 28-årige med narkometeret, der viste positiv for hash. Han bil var desuden ikke synet, så den fik taget nummerpladerne. Ejeren af bilen blev sigtet for at have overladt førerretten af sin bil til en der ikke havde gyldigt kørekort. Den 28-årige blev sigtet, anholdt og taget med til en blodprøveudtagelse. Nu venter politiet på svaret på prøven, hvorefter den 28-årige kan forvente at så sine sager afgjort samlet.

Spirituskørsel – Køge Bugt Motorvejen, Køge

Kl. 1353 sigtede og anholdt politiet en 44-årig mand fra København SV for spirituskørsel i en personbil. Han fik udtaget en blodprøve, hvorefter han blev løsladt. Når resultatet af blodprøven kommer, vil den 44-årige høre mere fra politiet.

Afpresning – Strøby Egede, Køge – Stevns

Kl. 1424 fik politiet oplysninger om, at to mænd havde indfundet sig på en adresse i Strøby Egede, hvor de havde afpresset penge fra en 26-årig mand, som de mente havde hashgæld til dem. Ifølge den forurettede og hans far var den 26-årige igennem længere tid blevet afpresset penge af nogle mænd med tilknytning til bandemiljøet. Politiet anholdt kort efter to 25-årige mænd fra Køge, der blev sigtet for afpresning. De blev taget med til stationen, hvor de blev afhørt til sagen. De blev løsladt senere på aftenen, men er begge fortsat sigtet i sagen. De to mænd vil høre nærmere fra politiet, der nu undersøge sagen nærmere, for at få klarlagt omstændighederne omkring afpresningen.

Fuld mand kørt hjem – Karlslunde Parkvej, Greve

Kl. 1512 fik politiet anmeldelse om, at en spirituspåvirket mand med en hund lå på vejen, men ikke ville hjælpes. Manden råbte op og skabte utryghed. En patrulje kom frem til stedet, hvor de traf en 66-årig mand fra Karlslunde og hans hund, der begge fik et lift hjem, så der kunne komme ro på stedet. Den 66-årige blev ikke sigtet for noget i den anledning.

Tricktyveri – Elmelyparken, Solrød Strand

Kl. 1557 anmeldte en kvinde på vegne af sin 96-årige mor, at hun omkring kl. 12.00 var blevet udsat for tricktyveri i sin lejlighed. En kvinde bankede på moderen dør, og sagde at hun skulle se på den 96-åriges vaskemaskine, der var gået i stykker. Mens kvinden og den 96-årige besigtigede vaskemaskinen forsvandt der 5 isbjørne porcelænsfigurer af mærket ” Royal Copenhagen” fra lejligheden. Den 96-årige så ikke andre i lejligheden, men beskrev kvinden, der afledte hendes opmærksomhed som:
Kvinde, dansk, 35-40 år, 175-180 cm, slank af bygning, pæn påklædt.

Politiet vil gerne høre fra borgere, der bemærket den beskrevne kvinde omkring Elmelyparken søndag middag og evt. har set, om hun var i selskab med nogen. Kontakt politiet på tlf. 114, hvis du har oplysninger i sagen.

Mistænkeligt forhold viste sig at være flytning – Hedelyparken, Greve

Kl. 1649 fik politiet en anmeldelse om, at to udlændinge var ved at tage nogle ting fra et kælderrum. Da anmelderen havde talt med de to mænd, havde de ifølge anmelderen været ubehagelige og bedt anmelderen om at gå. Politiet kørte til stedet, hvor de traf et midaldrende par fra Ishøj, der fik hjælp til at flytte fra stedet af tre mænd fra Polen. Der var derfor ikke tale om tyveri, men blot en flytning. Politiet kunne derfor fortsætte til andre opgaver.

Mand fundet livløs på sti– Ingridsvej, Ejby, Kirke-Hyllinge – Lejre

Kl. 1720 oplyste ambulancepersonalet, at en 64-årig mand var blevet fundet livløs på et stisystem tæt ved sin bolig. Lægehelikopteren var på stedet, hvor en læge havde konstateret, at manden var afgået ved døden. Der var intet mistænkeligt omkring mandens død, men politiet skal altid orienteres om pludselige dødsfald, hvor afdøde bliver fundet alene. En patrulje blev sendt til stedet og optog rapport for at beskrive omstændighederne omkring fundet af den 64-årige mand, og skal nu have klarlagt dødsårsagen. De pårørende er underrettet om dødsfaldet.

Spirituskørsel – P-plads ved Vigen Strandpark, Roskilde

Kl. 1800 fik politiet oplysninger om, at et udenlandsk par havde skændtes højlydt på parkeringspladsen, hvilket skabte utryghed på stedet. En patrulje blev sendt i retning af Vigen Strandpark, men inden de nåede frem, var bilen med de to personer kørt fra stedet. Patruljen traf bilen på Frederiksborgvej, hvor en 34-årig mand var fører, og en 25-årig kvinde var passager. De begge fra Litauen, men den 34-årige havde arbejde og adresse i Danmark. Det viste sig, at de to havde haft et voldsomt skænderi på parkeringspladsen, men at ingen var kommet til skade. Den 34-årige var spirituspåvirket, så han blev sigtet, anholdt og taget med til en blodprøveudtagelse, hvorefter han blev løsladt. Nu venter politiet på svaret på blodprøven, hvorefter den 34-årige vil høre nærmere.

Autocamper væltede i blæsten – Holbækmotorvejen, Gevninge, Roskilde

Kl. 2047 kørte en autocamper på motorvejen mod øst, da den kraftige vind fat i camperen og løftede den op, så den væltede om på venstre side. Føreren af camperen, en 58-årig mand fra Holbæk slap fra uheldet uden alvorlige skader. En hundepatrulje, der kørte bag ved camperen overværede uheldet og kom den 58-årige til undsætning. Ingen andre personer eller ting kom til skade ved uheldet.

 Pressekontakt

 

 

Kommunikationschef Thomas Kristensen

E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

Maria Sander Hansen
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210
Charlotte Tornquist
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

 

17. juni 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 17. juni 2025

Læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 16. juni 2025 kl. 07.00 til 17. juni 2025 kl. 07.00.

16. juni 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 16. juni 2025

Læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 13. juni 2025 kl. 07.00 til 16. juni 2025 kl. 07.00.

13. juni 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 13. juni 2025

Læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 12. juni 2025 kl. 07.00 til 13. juni 2025 kl. 07.00.