Spring til hovedindhold

Forslag

Tre mænd anholdt i sag om voldtægt

I morges indgik en anmeldelse om en voldtægt af en kvinde i en lejlighed i Køge og en efterforskning blev iværksat. Et området omkring Gymnasievej i Køge har derfor været afspærret.

Afspærring

Midt- og Vestsjællands Politi har hele formiddagen været talstærkt til stede i den østlige del af Gymnasievej i Køge, hvor en lejlighed er blevet undersøgt, og hundepatruljer afsøger fortsat området.

Det skete efter en anmeldelse morges kl. 06.24 om voldtægt af en kvinde i 20´erne i en lejlighed på Gymnasievej i Køge.

"Efter en intensiv efterforskning har vi anholdt tre mænd, som er mistænkt for at have en rolle i sagen. Mere kan vi ikke sige på nuværende tidspunkt af hensyn til efterforskningen" siger politikommissær Liza Pallesen, der er efterforskningsleder i sagen.

De tre anholdte mænd på hhv. 28, 33 og 36 år, er er blevet taget med til afhøring og undersøgelse. Sagen skal herefter juridisk vurderes i forhold til, om nogen skal fremstilles i grundlovsforhør med begæring om varetægtsfængsling.

Lokalpolitiet er synligt tilstede ved Gymnasievej/Parkvej med den mobile politistation, så længe politiet arbejde i området.

Alle er velkomne til at kigge forbi til en snak om politiets arbejde, eller hvad der ellers måtte fylde hos borgern

20. august 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

Politiet kontrollerede tungvogne på Bornholm

Kontrol af 133 tunge køretøjer gav anledning til, at færdselspolitiet skrev 25 rapporter fordelt på hele Bornholm.

15. august 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

16-årig dreng afgået ved døden efter knivstik

En 16-årig dreng har mistet livet efter flere knivstik i Roskilde fredag aften.

11. august 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

Midlertidigt militært område i Køge

Et område på Køge Havn bliver midlertidigt militært område onsdag den 12. august 2026.