Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestsjællands Politi

Nyhed

17. marts 2024 09:06

Tasker med narko drevet i land på Sjællands Odde

Politiet efterforsker nu et større narkofund. Det er endnu uvist, hvor de fundne stoffer kommer fra.

Midt- og Vestsjællands Politi fik lørdag omkring kl 17 anmeldelse fra borgere, der gik tur på stranden ved Sjællands Odde, om at der var drevet flere store sportstasker i land på kysten.

"Vi sendte flere patruljer til området omkring Gniben, hvor vi fandt flere tasker. Ud fra den umiddelbare besigtigelse, så tyder det på, at der er flere pakker med kokain i taskerne", siger vicepolitiinspektør Kim Løvkvist.

Taskerne er nu transporteret væk fra området og anbragt på et sikkert sted. Politiet kommer fortsat til at være i området for at undersøge, om der skulle drive flere tasker i land.

"Hvis folk i området finder flere tasker, så skal de straks kontakte politiet på 114. Vi vil kraftigt advare folk mod at tage eventuel narko med sig hjem", siger Kim Løvkvist.

Af hensyn til den videre efterforskning kommer politiet pt. ikke til at oplyse yderligere.

"Det er endnu for tidligt at sige noget om den samlede mængde eller om, hvor stofferne stammer fra. Det er noget af det, som den videre efterforskning skal klarlægge", siger Kim Løvkvist.

 Pressekontakt

 

 

Kommunikationschef Thomas Kristensen

E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

Maria Sander Hansen
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210
Charlotte Tornquist
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

 

10. juli 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

Midlertidigt militært område i Køge

Et område på Køge Havn bliver midlertidigt militært område lørdag den 11. juli 2026.

7. juli 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

Otte års fængsel for salg af narkotika

En 25-årig mand har som den første fået dom i en større sag om et narkotika-netværk på Vestsjælland.

3. juli 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

Politiet retter slag mod narkosælgeres profiler på Snapchat

Narkohandlen er flyttet over på sociale medier. Derfor forsøger politiet nu at stække narkohandlerne både i det fysiske og det virutelle rum.