Spring til hovedindhold

Forslag

Vidner søges til falsk politipatrulje


En bilist er for nylig sigtet for at udgive sig for at være fra politiet. Ved brug af blå blink i forruden er han mistænkt for at forsøge at stoppe en varebil Kalundborgmotorvejen. Politiet søger nu vidner til lignende episoder, som kan være sket over hele landet.

SPRINGBLINK falsk politi

En 51-årig mand fra Vestsjælland blev af en patrulje stoppet mandag eftermiddag på Kalundborgmotorvejen i Holbæk. Politiet havde kort forinden fået en anmeldelse fra føreren af en varebil, der på Kalundborgmotorvejen var blevet forsøgt stoppet af den falske politipatrulje efter en uenighed i trafikken.

Den 51-årige mand kørte i en rød Dacia Logan personbil, som han havde forsynet med blå blink på instrumentbrættet. Han blev sigtet for at udgive sig for at være fra en offentlig myndighed, som er en overtrædelse af straffeloven, der har op til to års fængsel i strafferammen.

Færdselsafdelingen undersøger nu sagen og søger vidner for at afklare, om der har været flere lignende episoder.

"Noget tyder på, at det ikke er første gang at bilisten har kørt med blåt blink. Borgere som har oplevet lignende episoder eller som har set en rød Dacia Logan med blåt blink i forruden må meget gerne ringe til os. Det er vigtigt, at man kan stole på myndighederne, så vi ser med stor alvor sager med falsk politi" siger politikommissær, Lars Galasz, der er leder af Færdselsafdelingen hos Midt- og Vestsjællands Politi.

De foreløbige undersøgelser tyder på, at bilen kan have kørt med blåt blink på strækninger i hele Danmark. Vidner som har oplysninger i sagen bedes ringe til politiet på tlf. 114.

 Pressekontakt

 

 

Kommunikationschef Thomas Kristensen

E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

Maria Sander Hansen
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210
Charlotte Tornquist
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

 

8. april 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Mand dømt for grove overgreb mod kvinder

Ti kvinder er på offentlige steder blevet groft krænket af en 30-årig mand, som i dag er blevet idømt 5 års fængsel og udvist med et indrejseforbud i seks år for voldtægtsforsøg, voldtægt ved andet seksuelt forhold og for blufærdighedskrænkelse

4. april 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Kvinde dømt for stalking under nabostrid

Gennem halvandet år udsatte kvinde en familie for chikane, der ifølge retten kan betragtes som stalking.

31. marts 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Offer for knivstik afgået ved døden

En mand, der i sidste uge blev udsat for et knivoverfald i Roskilde, er nu død af sine kvæstelser