Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestsjællands Politi

Nyhed

29. februar 2024 14:15

Visitationszonen i Holbæk forlænges

Visitationszonen i Holbæk, som blev indført den 1. februar, forlænges i dag med yderligere 14 dage.

Kort visitationszone Holbæk

Efter et drabsforsøg på Apotekerhaven i Holbæk, blev der den 1. februar oprettet visitationszone i store dele af Holbæk by, idet politiet vurderede, at skudepisoden har baggrund i en konflikt mellem to kriminelle grupperinger i Holbæk.

Det er fortsat politiets vurdering, at der er en igangværende konflikt imellem de to grupperinger, og der stadig er en risiko for voldelige sammenstød.

"Siden visitationszonen blev indført, har vi fundet adskillige våben tæt på de stridende parter. Det, at vi har været synligt til stede og har fået farlige våben væk fra området, mener vi, begrænset grupperingernes handlemuligheder" siger chefpolitiinspektør Peter Buhl

"Der er tale om en intern strid, som ikke retter sig mod udenforstående, men vi mener desværre fortsat, at stemningen er anspændt mellem parterne. Derfor forlænger vi visitationszonen for at lægge en dæmper på konflikten og skabe tryghed for borgerne i Holbæk" forklarer Peter Buhl.

Midt- og Vestsjællands Politi har derfor besluttet at forlænge visitationszonen i yderligere 14 dage til den 14. marts kl. 20.00.

 

 

Grundlag for forlængelse af visitationszone



 Pressekontakt

 

 

Kommunikationschef Thomas Kristensen

E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

Maria Sander Hansen
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210
Charlotte Tornquist
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

 

12. februar 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Mand anholdt for voldtægt i regionaltog

En 33-årig mand fremstilles torsdag t i grundlovsforhør sigtet for voldtægt af en 16-årig pige.

5. februar 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 5. februar 2025

Læs uddraget af weekendens hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 4. februar 2025 kl. 07.00 til 5. februar 2025 kl. 07.00.

3. februar 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Anholdt for voldtægt på festival i 2022

Efter flere års efterforskning har politiet nu fået anholdt og fængslet en mand, der mistænkes for at have begået en voldægt på Roskilde Festival.