Spring til hovedindhold

Forslag

29-årig får straksdom på syv års fængsel

En tilståelse af besiddelse og salg af heroin samt store mængder hash medførte tirsdag, at en 29-årig mand fik en lang fængselsstraf efter en straksdom.

Politilogo på patruljebil

Foto: Niclas Jessen

Efter en politiaktion den 26. september 2022 af National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har en 29-årig mand tilstået at have besiddet og solgt fire kg heroin samt 210 kg hash.

Tilståelsen skete tirsdag i Retten i Odense, da den 29-årige blev fremstillet i Grundlovsforhør, hvorefter retten afsagde en strakdom i sagen og idømte den skyldige syv års fængsel.

Den 29-årige blev anholdt mandag på en adresse i Odense, da NSK ransagede stedet. Ransagningen fandt sted i forbindelse med en efterforskning af salg af narkotika på Fyn.

På adressen fandt politiet blandt andet en telefon med indhold, der dokumenterede den ulovlige handel med euforiserende stoffer.

Senioranklager ved NSK’s anklagemyndighed, Jhin Lee siger:

”Straksdommen viser, at bevisbyrden mod den dømte var uomgængelig. Det er tilfredsstillende at retten har idømt en lang fængselsstraf for handel med narkotika, der både er til skade for enkeltpersoner og samfundet som helhed.”

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK)

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) blev etableret den 1. januar 2022. NSK har blandt andet til formål at bekæmpe kompleks organiseret kriminalitet og økonomisk kriminalitet, og etableringen af den nye enhed betyder derfor, at opgaver fra en række tidligere enheder i politiet og anklagemyndigheden er forankret her. Det drejer sig om opgaver, der tidligere var forankret hos Statsadvokaten for Særlig Øko-nomisk og International Kriminalitet, de to regionale efterforskningsfællesskaber i henholdsvis Øst- og Vestdanmark, Grænsecenter Øresund og det Landsdækkende Center for It-relateret økonomisk Krimina-litet. Derudover er store dele af de opgaver, der tidligere blev løst i Rigspolitiets Politiområde, overført til NSK, herunder opgaver forankret i National Kriminalteknisk Center og National Cyber Crime Center (NC3).

 

NSK har ca. 1000 medarbejdere og er opbygget som en politikreds.

 

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

10. marts 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Nye anholdelser i sag om narkosmugling og våben

NSK har anholdt og sigtet fire odenseanske mænd i en større sag om indsmugling af narkotika og våbenbesiddelse.

9. marts 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Momssvindel med Rolex-ure giver fængselsdomme

Indehaveren og en sælger hos en aarhusiansk juvelér er idømt to og et halvt år og halvandet års fængsel for at unddrage staten for moms ved salg af eksklusive Rolex-ure.

6. marts 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Kokain-importør udleveret fra Spanien dømt for 40kg

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket mod et netværk bag kokainindsmugling til Danmark. En 49-årig mand er nu blevet idømt en langvarig fængselsstraf.